Zasiłek stały wzrósł od nowego roku
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tłumaczy, że zasiłek stały jest przyznawany dwóm grupom osób:
- Osobom pełnoletnim, które samotnie gospodarują i są niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, o ile ich dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej.
- Pełnoletnim osobom pozostającym w rodzinie, które są niezdolne do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolne do pracy, o ile zarówno ich dochód, jak i dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
Jeszcze w zeszłym roku górny pułap zasiłku stałego wynosił 719 złotych, a dolny 30 złotych. Jednakże, na mocy nowych regulacji, od 1 stycznia 2024 roku te limity wynoszą odpowiednio 1000 złotych i 100 złotych.
Nowe zasady dotyczące zasiłku stałego w 2024 roku wyglądają następująco:
- W przypadku osoby samotnie gospodarującej, zasiłek będzie stanowił różnicę pomiędzy kwotą stanowiącą 130 proc. kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej a jej własnym dochodem, ale nie przekroczy 1000 złotych miesięcznie.
- W przypadku osoby w rodzinie, zasiłek będzie stanowił różnicę pomiędzy kwotą stanowiącą 130 proc. kryterium dochodowego na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.
Należy podkreślić, że kryterium dochodowe dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 776 złotych, a dla osoby w rodzinie 600 złotych i te kwoty pozostają bez zmian również w 2024 roku.
Dziennik Gazeta Prawna zaznacza, że podwyżka zasiłku stałego została wprowadzona bez uwzględnienia mechanizmu jego waloryzacji zawartego w przepisach ustawy o pomocy społecznej. Zgodnie z tymi przepisami, kwota tego świadczenia zmienia się w terminie weryfikacji kryteriów dochodowych, a waloryzacja odbywa się co trzy lata, ostatnia miała miejsce 1 stycznia 2022 roku.
Polecany artykuł: