Jak zwiększyć emeryturę z ZUS?
Waloryzacja emerytur dotyczy tylko świadczeń już wypłacanych seniorom. Ale przyszli emeryci też mogą liczyć na wyższe wypłaty. Jak przypomina serwis biznes.interia.pl - ZUS wielokrotnie wskazywał, jak zwiększyć swoją emeryturę. Przede wszystkim dalej pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jeden rok pracy więcej to 10-15 proc. większa emerytura, a w niektórych przypadkach nawet 20 proc.
Trzy zasady większej emerytury
Jak wynika z wyliczeń ZUS, 10-15 proc. w przypadku przeciętnej emerytury oznacza, że świadczenie może być wyższe o kilkaset zł. Im dłużej będziemy pracować po przekroczeniu wieku emerytalnego, tym nasza emerytura będzie wyższa. Wynika to jednak nie tylko z samego faktu dłuższego odkładania składek na konto ZUS. O wysokości świadczenia decydują bowiem trzy składniki:
* więcej składek odłożonych na koncie emerytalnym w ZUS,
* coroczna czerwcowa waloryzacja kapitału zebranego w ZUS,
* średnia liczba lat życia wynikająca z tablic publikowanych co roku przez GUS.
Możesz nawet podwoić świadczenie
Sposób na zwiększenie emerytury dłuższą pracą od lat jest polecany przez przedstawicieli ZUS. Jeszcze w ubiegłym roku była już prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, przypominała że przeciętnie potrzeba kilku lat, by podwoić emeryturę względem wyjściowej kwoty świadczenia – pisze biznes.interia.pl - Tak działa procent składany. Odkładając decyzję o przejściu na emeryturę o 5-7 lat, zależnie od okresu, możemy nawet podwoić wysokość świadczenia, które zostanie nam przyznane i obliczone - mówiła ówczesna prezes ZUS cytowana przez serwis.
Polecany artykuł: