Kredyty

i

Autor: Shutterstock Kredyty

Podwyżka stóp procentowych. Sprawdź swoją nową ratę. Kalkulator online

2021-09-24 20:52

Niskie oprocentowanie jest zachętą do kupna mieszkania na kredyt. Ale musisz być przygotowany, że w przyszłości stopy procentowe mogą wzrosnąć i raty będą wyższe. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu możesz sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie.

Kampania społeczna Prezesa UOKiK „Policz i nie przelicz się”, ma na celu zwrócenie uwagi konsumentów m.in. na ryzyko wzrostu stóp procentowych, a co za tym idzie – oprocentowania kredytów hipotecznych.

Wysokość stóp procentowych ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej i wpływa na oprocentowanie kredytów. Od maja 2020 r. główna stopa referencyjna jest na rekordowo niskim poziomie - 0,1 proc. (stan na 22 września 2021 r.). Dla porównania w marcu 2015 r. wynosiła 1,5 proc., a w styczniu 2013 r. – 4 proc. Taki stan jest zachętą do kupna nieruchomości na kredyt. Ale musisz pamiętać, że wzrost stóp procentowych będzie oznaczał wzrost rat kredytów.

UOKiK przygotował specjalny kalkulator, gdzie możesz obliczyć jak mogą się kształtować twoje raty. Wystarczy wejść na stronę https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/ i wpisać parametry swojego kredytu – kwotę, którą masz do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie oraz datę spłaty ostatniej raty. Kalkulator poda 10 wyników – gdy oprocentowanie rośnie od 0,5 pkt proc. do 5 pkt proc. Parametry swojego kredytu znajdziesz kontaktując się z bankiem lub w swojej umowie.

ZOBACZ: 14. emerytury. ZUS ma złe wiadomości dla emerytów!

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.
Sonda
Planujesz skorzystać z niskich stóp procentowych i wziąć kredyt?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze