PiS zabiera dodatek covidowy dla lekarzy i pielęgniarek. Nie dostaną go wszyscy medycy

2020-10-29 12:31
Lekarze leczący pacjentów z COVID-19 zarobią więcej
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Koronawirus w Polsce. Lekarze, którzy biorą udział w walce z COVID-19 mieli dostać 200 proc. swojego wynagrodzenia. Okazuje się jednak, że wynagrodzenia nie wzrosną wszystkim medykom. Zobacz, kto nie dostanie podwyżki za pracę z chorymi w pandemii i dlaczego?

Koronawirus w Polsce szaleje. Z dnia na dzień przybywa zakażonych. W czwartek 29 października padł rekord nowych zakażeń - ponad 20 tysięcy. Tymczasem rząd obiecał dodatkowe wynagrodzenie dla medyków walczących z COVID-19. Miało to być 100 proc. uposażenia za czas, w którym walczą z pandemią. Ale kiedy przyszło do prac na przepisami regulującymi taki dodatek, pojawiły się schody. Okazuje się, że dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia nie będzie przysługiwał wszystkim medykom zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19. Jak to możliwe? W środę 28 października Sejm wieczorem uchwalił nowelizację ustawy, która w zamyśle PiS ma "naprawić błąd", popełniony dzień wcześniej przy przyjmowaniu senackich poprawek. Senat rozszerzył wcześniej krąg osób, które miałyby otrzymywać dodatek covidowy dla pracowników służby zdrowia. Ale ostatecznie myśl nowelizacji posłów PiS, otrzymają go jedynie medycy skierowani do pracy na froncie walki z koronawirusem. Czyli jest ogromne ryzyko, że na przykład lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej, którzy codziennie przyjmują chorych pacjentów, także tych chorych na COVID-19 takiego dodatku nie otrzymają.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Polsce. Co to jest lockdown. Czym to grozi?

Express Biedrzyckiej - Bartosz Arłukowicz: Lekarze błagają o pomoc! Stoimy nad przepaścią

Za uchwaleniem ustawy głosowało 231 posłów, przeciw było 212. Trzech posłów wstrzymało się od głosu. Jeszcze przed ostatecznym głosowaniem w sprawie projektu sejmowa większość odrzuciła pięć poprawek, które zgłosił klub Lewicy. Ustawa wraca teraz do Senatu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE