Kredyt hipoteczny.

i

Autor: Shutterstock

Podwyżki stóp procentowych. Kiedy Polacy nie dadzą rady spłacać kredytów?

2022-01-17 20:10

To jeszcze nie koniec podwyżek stóp procentowych. Każda podwyżka to moment niepewności dla kredytobiorców. Coraz realniejszy jest jednak scenariusz w którym raty kredytów nie tylko rosną, ale po prostu stają się tak drogie, że nie stać nas na ich spłatę.

Inflacja wydaje się niepowstrzymana. Eksperci ankietowani przez NBP spodziewają się w tym roku wzrostu cen na poziomie 7,4 proc. Wraz z utrzymywaniem się inflacji, konieczne będzie podnoszenie stóp procentowych. Niemal na pewno te wzrosną z obecnych 2,25 proc. do 3 proc. Na tym jednak nie koniec. Możliwe, że stopy wzrosną powyżej 4 a nawet 5 proc. Dla osób, które na głowie mają wysokie kredyty oznaczałoby to poziom, na którym wielu z nich nie miałoby już z czego płacić rat. 4-procentowe stopy oznaczałyby wzrost rat kredytów wziętych w okresie niskich stóp procentowych o połowę.

- Jeżeli mówimy, że chcemy walczyć z podwyższoną inflacją, to stopy też muszą być wyższe - ocenił w rozmowie z Money.pl Paweł Borys, szef PFR. – Dzisiaj rynek zakłada, że stopy w perspektywie 6 miesięcy będą blisko 4 proc. - dodał.

Emeryci pokłócili się o DROŻYZNĘ na bazarze. Czy tarcza ANTYINFLACYJNA PiS uratuje Polaków? | KOMENTERY

Ile podrożałyby kredyty? Przyjrzyjmy się kredytowi na 25 lat z marżą na poziomie 2,6 proc.

Według wyliczeń Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments, rata kredytu na 100 tys. zł, która jeszcze we wrześniu, przed podwyżką stóp, wynosiła 466 zł, a obecnie kosztuje 622 zł po podwyżce WIBOR3M do 4 proc. wyniosłaby 697 zł. W przypadku podwyżki WIBOR 3M do 5,5 proc. wyniosłaby aż 794 zł. Odpowiednio rata kredytu na 300 tys. zł. we wrześniu wynosiła 1398 zł. Obecnie płaci się 1867 zł. WIBOR 3M 4 proc. oznaczałby ratę 2090 zł. Przy stopie 5,5 proc. rata wyniosłaby już 2383 zł.

Dodatkowo, Polacy nie mogą wyciągać wniosków z doświadczeń, ponieważ takiego okresu dużych wzrostów stóp procentowych wcześniej nie było. A przecież do do tych rat należy doliczyć prąd, gaz i ciepło, które gwałtownie drożeją podobnie jak żywność. W efekcie może się okazać, że już jedna pensja nie starczy na opłaty.

Stopy procentowe to cena, za którą banki pożyczają pieniądze z banku centralnego. Wysokość stóp procentowych ma wpływ na rynki finansowe i całą gospodarkę. Od nich zależy m.in. kurs złotego, oprocentowanie depozytów bankowych oraz kredytów. Regulowanie stóp procentowych może stymulować gospodarkę, lub hamować inflację.

WIBOR to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. o od wskaźnika WIBOR uzależnione jest oprocentowanie zadłużenia. Stawka ustalana jest codziennie. Pokazuje ona,  jakie oprocentowanie w skali roku obowiązuje dla wzajemnych pożyczek międzybankowych. Oznacza to, że podniesienie stóp procentowych oznacza, że wzrośnie także WIBOR – średnia wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych w złotych. WIBOR jest podstawą wyznaczania oprocentowania dla większości kredytów udzielanych przez polskie banki, w tym dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, a także stawką bazową dla obligacji i instrumentów pochodnych.

Sonda
Czy jesteś zobowiązany kredytem hipotecznym?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze