drożyzna, inflacja, pieniądze

i

Autor: Shutterstock drożyzna, inflacja, pieniądze

Inflacja 2023

Polacy czekają na drożyznę 2023. Nie mają złudzeń

2022-12-20 7:54

Ponad 70 proc. Polaków twierdzi, że przyszły rok będzie gorszy dla budżetów domowych, a niecałe 18 proc. uważa, że będzie taki sam, z kolei prawie 10 proc. ankietowanych prognozuje, że 2023 rok będzie lepszy - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Przypominamy, że inflacja w listopadzie wyniosła 17,4 proc. Eksperci szacują, że może hamować dopiero w połowie nadchodzącego roku. Zatem nie ma co się dziwić nastrojom panującym w narodzie.

Polacy czekają na wyjątkowo biedny rok

Wszystko wskazuje na to, że Polacy nie patrzą optymistycznie na nadchodzący rok. I nie ma co się temu dziwić, gdyż panująca drożyzna w Polsce i zapowiedzi jeszcze większych podwyżek cen nie napawają optymizmem. W specjalnym sondażu na pytanie "Czy Pana/Pani zdaniem rok 2023 będzie lepszy, gorszy, czy taki sam dla budżetów domowych jak mijający 2022?" tylko 9,7 proc. ankietowanych wskazało, że będzie lepszy - wynika z sondażu. 17,8 proc. odpowiedziało, że będzie taki sam. Większość badanych twierdzi, że przyszły rok będzie gorszy dla domowych budżetów (70,5 proc.). Tylko 2 proc. wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć". Najwięcej ankietowanych (82 proc.), którzy pesymistycznie patrzą na przyszłoroczne domowe budżety, mieszka w dużych miastach powyżej 250 tys. mieszkańców. Najmniej na wsiach (72 proc. badanych). Wśród przepytanych na wsiach nikt nie odpowiedział, że przyszły rok będzie finansowo lepszy.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wykonano na zlecenie Radia ZET metodą CATI w dniach 16-17 grudnia br., na próbie 1100 osób.

Sonda
Co myślisz o wzroście cen energii?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek
Najnowsze