Plany firm na 2025 rok
Jak podaje PAP, 28 proc. biznesów planuje wzrost zatrudnienia w I półroczu 2025 r., 8 proc. redukcję, natomiast 61 proc. nie zapowiada zmian. 47 proc. deklaruje plany podwyższenia wynagrodzeń - wynika z badania "Plany Pracodawców" przeprowadzonego przez instytut badawczy Randstad.
Jak wygląda kwestia wynagrodzeń? Jak już wspomnieliśmy, spośród badanych pracodawców 47 proc. zapowiedziało plany podwyższenia wynagrodzeń w firmach. 1 proc. zadeklarowało natomiast redukcję, a 47 proc. nie planuje zmian w tym zakresie. Podnoszenie płacy najczęściej deklarują pracodawcy z branży obsługi nieruchomości i firm oraz firmy we wsiach poza aglomeracją. Niestety badania wskazują, że wzrosty płac będą niższe niż w 2024 roku. 31 proc. pracodawców planuje podwyżki na poziomie 4-7 proc. Z kolei 20 proc. deklaruje wzrost wynagrodzeń o 7-10 proc. - w porównaniu do I półrocza 2024 roku, w którym takie plany miało 28 proc. firm.
Na większe podwyżki mogą przeważnie liczyć np. pracownicy na stanowiskach trudno zastępowanych. Na rynku można zaobserwować niepokojącą tendencję spłaszczania się systemu wynagradzania i coraz mniejszej przestrzeni do systemów motywacyjnych np. dla pracowników z długim stażem pracy.
Płaca minimalna a podwyżka
Spośród firm planujących podwyżki, 14 proc. deklaruje, że będą one wynikiem wyłącznie wzrostu płacy minimalnej. 15 proc. zaznacza, że nie ma to żadnego wpływu na decyzje o wzroście wynagrodzeń. A przypomnijmy, że w 2025 roku pensja minimalna wzrasta do poziomu 4666 zł. Dla porównania średnia krajowa płaca na koniec tego roku przekroczyła stawkę 8300 zł, zaś mediana wynagrodzeń przekroczyła 6 tys. zł