Kiedy siedem lat temu karty kredytowe zaczęły w Polsce tracić na popularności, analitycy tłumaczyli to brakiem wiedzy klientów na temat dokładnego funkcjonowania systemu wydawania „plastików” oraz strachem przed nadmiernym zadłużaniem się, na co miała wpływ wygoda korzystania z karty. Ludzie mogli więc z nich rezygnować, aby ich nie kusiły.
ZOBACZ TEŻ: Bank Pocztowy: Rozwijamy bankowość mobilną
W okresie boomu na karty kredytowe Polacy mieli ich w swoich portfelach aż 11 mln. Jak wynika z raportu serwisu PRNews.pl przygotowanego na koniec III kwartału 2015 r., liczba ta spadła do 6,1 mln. Na 19 przebadanych banków, tylko w dziewięciu zanotowano wzrost wydanych kart kredytowych.
Choć największym graczem na rynku w tej kwestii jest Bank PKO BP, to najwięcej nowych kart wydano w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r. w Santander Consumer Banku (prawie 105 tys.), z kolei największy spadek zanotowały banki Credit Agricole oraz Sygma Bank (odpowiednio: ok. 102 tys. i 100 tys. kart mniej).
ZOBACZ TEŻ: Inwestycje alternatywne mogą ochronić majątek
Jak wynika z danych BIK-u, w całym 2015 r. wydano o 1,3 proc. „kredytówek” mniej niż w 2014 r., a jeśli chodzi o ujęcie kwartalne, to w IV kwartale 2015 r. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej spadek ten wyniósł aż 10 proc. Eksperci podkreślają, że spodziewają się, iż ta tendencja utrzyma się i w tym roku. Dodają, że banki odbijają sobie straty, podnosząc limity na już wydanych katach - średnio o 6 proc.
Źródła: finanse.wp.pl, prnews.pl, gazetakrakowska.pl
Polacy już nie chcą kart kredytowych!
Zainteresowanie kartami kredytowymi ze strony klientów banków w Polsce stale maleje, a może być jeszcze gorzej – alarmują eksperci Biura Informacji Kredytowej, którzy podają, że w całym 2015 r. spadek liczby podpisanych umów ws. wydania „kredytówki” wyniósł 1,3 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Trend ten utrzymuje się od 2009 r.