W dzisiejszych czasach mało kto może pozwolić aby jeden z rodziców zrezygnował z pracy zawodowej i poświecił się wychowaniu dzieci. Jednak połączenie opieki nad potomstwem z etatem często bywa bardzo trudne, uważa tak aż 30 proc. badanych przez GUS. Według badań przeprowadzonych przez prof. Irenę Kotowską, dostęp do różnych form zewnętrznej opieki na dziećmi ma silnie przełożenie na poziom aktywizacji zawodowej kobiet. Im mniej możliwości wyboru, tym częściej matki decydują się pozostanie w domu.
Będzie trudniej o kredyt mieszkaniowy? Prezes Związku Banków Polskich tłumaczy [WIDEO]
Według badań Głównego Urzędu Statystycznego aż ponad połowa rodziców organizuje opiekę na dziećmi do 15. roku życia we własnym zakresie. Niestety, zdecydowana większość pracujących mam nie może liczyć na pomoc pracodawcy i zapewnienie elastycznych godzin pracy. Jedynie 43 proc. rodzić korzystało z różnych form opieki nad potomstwem. W przypadku 16 proc. rodzice zdecydowali się na pomoc w opiece ze strony dziadków.
Podatek za prezenty na komunię. Tyle musisz oddać skarbówce
Należy podkreślić, że na dostęp do żłobków i przedszkoli może liczyć coraz więcej dzieci, jednak nadal jest w tym temacie wiele do zrobienia. Wciąż co dziesiąty rodzic nie może oddać tam pociechy. Wynika to przede wszystkim z braku dostępu do takich usług (47 proc. badanych), wysokie koszty, a także brak odpowiednich usług w placówkach. Również pracodawcy nie są chętni aby pomagać rodzicom. Zaledwie 26,6 proc. ankietowanych może decydować o godzinach swojej pracy. Podobnie wygląda sytuacja z dniem wolnym bez wykorzystywania urlopu, mało który pracodawca godzi się na takie rozwiązanie.