choroba, chorobowe, grypa, zwolnienie

i

Autor: Subbotina

Polacy uciekają na zwolnienia lekarskie. Boją się utraty pracy

2021-02-24 11:16

Liczba ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, mimo pandemii i załamania w czerwcu i lipcu, na koniec 2020 r. została na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego - podaje portal Bankier.pl. Znacznie częściej Polacy korzystali ze zwolnień lekarskich i zasiłków opiekuńczych.

Jeśli chodzi o absencję chorobową, to kwota wypłat z tego tytułu w 2020 r. wyniosła 22,9 mld zł w porównaniu do 19,7 mld zł w 2019 roku. Najwięcej dni na zwolnieniu spędziliśmy w grudniu 2020 roku – 28,3 mln. Jest to o tyle zastanawiające, że szczyt nowych przypadków zachorowań na koronawirusa, według oficjalnych danych, notowany był w listopadzie, a w grudniu fala zachorowań już opadała. Portal Bankier.pl sugeruje, że mogliśmy mieć do czynienia z ucieczką na L4, przed spodziewanym na koniec roku wypowiedzeniem lub zakończeniem umowy na czas określony. Tym bardziej, że styczeń przyniósł pierwszy od wielu miesięcy spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu

W okresie od stycznia do grudnia liczba dni zasiłkowych wyniosła 43,2 mln, co przeniosło się na łączną kwotę wypłat wynoszącą – 3,7 mld zł. W 2019 roku suma dni od stycznia do grudnia zasiłków opiekuńczych wyniosła 11,55 mln, a kwota wypłat wyniosła 1,07 mld zł. 

Jak podaj Zakład Ubezpieczeń Społecznych w IV kwartale 2020 roku instytucja przeprowadziła 78,0 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, co w konsekwencji skutkowało wydaniem 3,2 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 3,4 mln zł.

Rząd wprowadzi nowe obostrzenia. Wiemy jakie

Z kolei z tytułu ograniczenia wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia obniżono wypłaty o 62,3 mln zł, co dotyczyło 53 tys. osób.

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w IV kwartale 2020 r. wyniosła 65,7 mln zł, a w okresie I-XII 2020 r. – 226 mln zł.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki