Szczepienie przeciw COVID-19

i

Autor: Getty Images

Porażka sanepidu

Polacy wygrywają w sądach z sanepidem. Covidowa klęska PiS-u

2022-09-06 10:22

Sanepid przegrywa w sądach z obywatelami, właścicielami restauracji czy basenów w sprawach związanych z z zakazami i nakazami covidowymi. Jak podaje RMF FM do tej pory sanepid wygrał jedynie 7 proc. spraw, głównie w przypadkach złamania kwarantanny przez obywatela. "Zmarnowano co najmniej pół miliona złotych publicznych pieniędzy, a koszty postępowań sądowych rosną lawinowo" - czytamy.

Porażka sanepidu

- Zakazy były wprowadzone nie ustawą, tylko rozporządzeniem, zatem od początku były nielegalne. Stąd też sanepid stoi dziś na przegranej pozycji. Nie można rządzić rozporządzeniami – mówi RMF FM profesor Marek Chmaj, konstytucjonalista, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu. Jak tłumaczy zakazy były wprowadzone nie ustawą, tylko rozporządzeniem. - Stąd też sanepid stoi dziś na przegranej pozycji. Nie można rządzić rozporządzeniami – podkreśla prof. Chmaj. 

Jak podaje Sądy wojewódzkie rozpatrzyły jak dotąd 192 sprawy. W 152 starciach to obywatele byli górą. Tylko z 14 rozpraw Sanepid wyszedł obronną ręką. W pozostałych przypadkach braki formalne uniemożliwiły rozpoczęcie postępowania. Sanepid w Wojewódzkich Sądach Administracyjnych wygrał więc jedynie 7 proc. spraw.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

Gigantyczne koszta

Jak informuje RMF FM koszty postępowań sądowych poniesione przez sanepid wzrosły z 26 tysięcy złotych w 2019 roku, do 322 tysięcy złotych w okresie od stycznia do sierpnia 2022 roku. "W poprzednim roku inspektorzy przegrali w sądach 147 tysięcy złotych" - czytamy.

Minionej doby badania potwierdziły 5845 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 1124 ponownych. Zmarło 21 osób z COVID-19 – poinformowano we wtorek na stronach rządowych. Łącznie - jak podano we wtorek - od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 193 765 przypadków. Zmarły 117 174 osoby z COVID-19.

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze