Sklep militarny

i

Autor: Shutterstock Sklep militarny

Szturm na militaria

Polacy wykupują ze sklepów militarne produkty. Zamierzają się zbroić

2022-11-16 12:01

Obecnie nie ma w Polsce przepisów, które zezwalałyby na ogólnodostępną broń. Na taką należy mieć specjalne pozwolenie. Niemniej jednak obserwuje się, że Polacy coraz to częściej kupują produkty militarne np. odzież lub hełmy, a także broń, na którą pozwolenia mieć nie trzeba. Do takich zapasów niewątpliwie przyczyniła się prowadzona wojna na Ukrainie.

Produkty militarne znikają z półek. Polacy chcą czuć się bezpiecznie w dobie ewentualnego zagrożenia

Nie jest niczym dziwnym, że ludzie w obawie przed możliwie najgorszym scenariuszem, wolą wcześniej się zabezpieczyć. Chcą być przygotowani. Pytanie tylko, czy takie działania prewencyjne na chwilę obecną są potrzebne? Cześć osób niewątpliwie stwierdzi, że tak, inni z kolei nie chcą wywoływać paniki i wolą najpierw poznać fakty. Wojna na Ukrainie z pewnością wzbudziła strach w wielu Polakach, w końcu działania zbrojne mają miejsce tuż za granicą naszego kraju. Wielu obywateli ruszyło na zakupy militarne po akcesoria, które nie wymagają posiadania pozwolenia. Zaobserwowano, że ze sklepów znikają m.in. racje żywnościowe, odzież militarna, hełmy oraz broń pneumatyczna. Największa sprzedaż nastąpiła na przełomie lutego i marca br. kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę. To “istny boom”, mówili sprzedawcy. 

Takie zachowania wskazują, że Polacy chcą być i czuć się bezpieczni. Niektórzy żyją chwilą obecną, inni z kolei obawiają się, co może przynieść kolejny dzień. Pewne jest jednak, że mimo wszystko warto zachować rozwagę i o ile przewidywanie i zabezpieczenie się na wypadek nagłej, kryzysowej sytuacji nie jest niczym złym, to należy polegać na faktach. 

Broń palna w Polsce. Co uważają Polacy na temat jej legalizacji?

Broń palna nie jest w Polsce zalegalizowana, a według CBOS zaledwie 5 proc. mieszkańców jest zdania, że taka broń powinna być w posiadaniu każdego Polaka. 35 proc. uważa, że obecne przepisy są wystarczające, 26 proc. chce broni tylko dla funkcjonariuszy służb, 18 proc. wypowiadają się za reglamentacją, ale szerszą niż obecnie, dla 9 proc. osób przepisy są za miękkie, a 7 proc. ma obojętny stosunek do tematu legalności broni w Polsce. 

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze