Podatek za ogrzewanie domu jednorodzinnego węglem lub gazem

i

Autor: Shutterstock(3)

Nowa opłata w UE

Polaków czekają wyższe rachunki za prąd i gaz. Podwyżki w połowie domów

2024-02-29 6:30

Właściciele domów jednorodzinnych zapłacą za ogrzewanie węglem lub gazem, na podstawie nowych przepisów UE o ochronie klimatu. Nie ma już odwrotu, początek w 2027 r. Obecnie znamy jedynie szacunkową, orientacyjną wysokość opłat.

Jakie przepisy prawa UE spowodują nową opłatę od gazu i węgla?

Przyczyną wyższych rachunków za ogrzewanie od 2027 r. jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2023/959 z dnia 10 maja 2023 r. zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE. Unijne regulacje przewidują opłatę za emisje CO2. Państwa członkowskie muszą wdrożyć ramową regulację poprzez ustanowienie krajowych przepisów.

Ile zapłacą właściciele domów za ogrzewanie węglem lub gazem?

Unijne regulacje zawierają maksymalna stawkę za tonę CO2 jednak ta kwota nie jest miarodajna dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Według bardzo wstępnych i szacunkowych prognoz można się spodziewać kwoty rzędu ponad 1 tys. zł rocznie lub rachunków wyższych o wskaźnik rzędu 20%. Szczegółowe zasady zostaną opracowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Można wstępnie zakładać, że konkretne stawki zostaną ujawnione w 2026 r.

Czy jest sposób na uniknięcie nowych opłat od ogrzewania domu jednorodzinnego?

Unijna dyrektywa dotyczy opłat za ogrzewanie paliwami kopalnymi – węglem lub gazem. Z tego powodu nowa danina nie obejmie domów czerpiących energię z paneli słonecznych. Bezemisyjne ogrzewanie domu wymaga jednak znacznych nakładów inwestycyjnych. Mogą w tym pomóc rządowe systemy dofinansowania termomodernizacji, przede wszystkim program Czyste Powietrze.

Czyste Powietrze zakłada konkretne dopłaty, maksymalnie 135 000 zł, na termomodernizację. Można uzyskać dopłaty na ocieplenie domu, pompę ciepła i panele słoneczne.

Pieniądze to nie wszystko - Artur Soboń

QUIZ PRL. Zakupy i handel w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Aby w 1976 roku kupić cukier należało posiadać:
QUIZ PRL. Zakupy i handel w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze