Piwonie - rośliny do ogrodu, na balkon, taras i do wazonu

i

Autor: GettyImages Z piwonii powstają niezwykle efektowne bukiety.

Pomysł na firmę: Pole pełne kolorowych piwonii

2022-03-19 16:01

Kolekcja piwonii liczy ponad 520 odmian i zajmuje już obszar jednego hektara. Tylko w Paeony World, podczas Święta Piwonii można zobaczyć na własne oczy jak wygląda uprawa piwonii, jak prezentuje się konkretna odmiana – zachwala swoją wyjątkową uprawę kwiatów Rafał Gorzolka, właściciel plantacji piwonii w miejscowości Grabie (woj. opolskie).

Piwonie, nazywane także peoniami (nazwa naukowa: paeonia), pochodzą głównie z obszarów Europy i Azji, gdzie panuje klimat umiarkowany. Prym wiodą w Chinach. Symbolizują tam dostatek i powodzenie. W Polsce to rośliny numer jeden we florystyce ślubnej. Poza sezonem, który trwa bardzo krótko, ich cena potrafi mocno wzrosnąć. A i to nie zraża wielu panien młodych do zakupu tych pięknych i pachnących kwiatów.

W Polsce piwonie można zobaczyć w wielu ogrodach. Ale do zdecydowanie jednej z największych kolekcji w kraju należy licząca ponad 520 odmian uprawa Rafała Gorzolki. Paeony World to istne królestwo piwonii zlokalizowane w miejscowości Grabie w woj. opolskim. Latem (głównie w czerwcu), kiedy to kwitną piwonie, do podopolskiego świata piwonii ściągają tłumy, by podziwiać urok i poczuć zapach przepięknych roślin. Jaka jest historia tego wyjątkowego na mapie florystycznej miejsca? - Mimo, że piwonie towarzyszyły mi od dziecka, to zawodową ogrodniczą przygodę zaczynałem od irysów i dalii. Choć z tymi kwiatami jest o wiele więcej pracy, to nie to zadecydowało o ostatecznym charakterze uprawy. Irysy w mroźne wiosny wymarzały i często po takich wiosennych spadkach temperatur wypadało z mojej kolekcji sporo cennych odmian. Dodatkowo były podjadane przez gryzonie i wymagały co 3-4 lata "odmłodzenia", co dodatkowo zniechęciło mnie do ich uprawy – opowiada Rafał Gorzolka. I dodaje, że z kolei z liczącej 250 odmian kolekcji dalii zrezygnował, bo pewnego roku zostały zalane ulewnymi deszczami, co w konsekwencji doprowadziło do wygnicia około 90 proc. cennej kolekcji. Rolnik zaznacza, że dalia wymaga odpowiedniego traktowania. Jesienią trzeba je wykopać i przechować do wiosny, a to dodatkowa praca w i tak bardzo pracowitym dla ogrodników i rolników jesiennym okresie. - Po takich doświadczeniach, zacząłem dokładniej przyglądać się piwoniom, które nie dosyć, że nie były atakowane przez gryzonie, to raz posadzone, mogły rosnąć nawet kilkadziesiąt lat w jednym miejscu – mówi ogrodnik.

Wymagający biznes

A doświadczenie w uprawie piwonii pan Rafał już miał. Od dziecka pielęgnował kilka okazów starych odmian, które rosły w przydomowym ogrodzie. - Na poważnie jednak zacząłem przygodę z piwoniami dopiero po studiach (zupełnie niezwiązanych z roślinami). Od 2006 roku zacząłem sprowadzać piwonie z wielu niesprawdzonych polskich źródeł, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że zapełniłem ogród piwoniami, które po 3-4 latach nie miały nic wspólnego z obietnicami sprzedawców – przyznaje rolnik. Kupowane korzenie były mizerne, marnej jakości, co powodowało, że zakwitały po raz pierwszy dopiero po 3-4 latach. A warto nadmienić, że piwonie generalnie kwitną co roku, ale po przesadzeniu mogą „obrazić się” i w nowym miejscu zakwitnąć dopiero na kolejny rok. Czteroletnia przerwa w kwitnieniu w przypadku tego gatunku to jednak wyjątkowo długo. Po takim czasie nie można było składać reklamacji, bo zazwyczaj sprzedający już dawno zamykali interes lub ze względu na długi czas odmawiali przyjęcia reklamacji. - Od 2013 roku zacząłem uprawę na 18 arach i od tego tez momentu zaczęły się kontakty z zagranicznymi szkółkami i sprowadzanie materiału tylko ze sprawdzonych źródeł. Obecnie kolekcja liczy ponad 520 odmian, zajmuje obszar jednego hektara – cieszy się pan Rafał.

Piwonie w Polsce

Jak wygląda uprawa piwonii w naszych warunkach klimatycznych? Cały cykl pracy uzależniony jest od warunków atmosferycznych. - Czasami z pracami startujemy w lutym, lub tak jak w tym roku, wraz z początkiem marca. Zaczynamy od odchwaszczania i pierwszego nawożenia piwonii – opowiada ogrodnik. I dodaje: Musimy też pamiętać o ciągłej obserwacji roślin. Chłodne i mokre wiosny są dla piwonii niebezpieczne, gdyż w takich warunkach rozwijają się choroby grzybowe atakujące rośliny. Jeżeli pojawi się choroba, trzeba jak najszybciej reagować i wykonać stosowne opryski. Choroby grzybowe najczęściej atakują nasady pędów, powodując ich wyginanie, wyłamywanie, więdnięcie, ale także paki kwiatowe, w efekcie zamierające.

Pora kwitnienia

Od połowy maja zaczyna się najpiękniejszy czas dla każdego miłośnika piwonii. W tym czasie kwiaty pojawiają się u odmian botanicznych. Dwa tygodnie później zaczyna się prawdziwy festiwal piwonii z feerią barw i ogromną chmurą uroczego zapachu. - Ponad 520 odmian pokazuje swoje piękno. Właśnie w tym czasie, już po raz trzeci, organizowane będzie Piwoniowe Spotkanie w Paeony World, na które już dzisiaj zapraszam wszystkich kochających piwonie – cieszy się Rafał Gorzolka.

Pora kwitnienia, to czas wzmożonego wysiłku i ciężkiej pracy, gdyż prócz uprawy roślin na korzeń, sprzedaje się też piwonie na kwiat cięty. - By kwiaty były prawidłowej wielkości należy pamiętać o regularnym nawadnianiu roślin. Przez cały czas wegetacji pamiętamy o odchwaszczaniu, dokarmianiu roślin i stosownych opryskach w razie potrzeby – mówi rolnik. Od początku września zaczynają się wykopki korzeni i przygotowywanie zamówień dla klientów. W tym też czasie sadzi się nowe odmiany i dzieli własne mateczniki. Oferta sprzedawanych w danym roku odmian pojawia się zawsze z początkiem stycznia i od tego momentu przyjmowane są zamówienia realizowane jesienią. Wysyłkę korzeni prowadzi się do końca października. Zatem jak widać, zajęcia na piwoniowym polu nie brakuje przez wiele miesięcy roku.

Czujność na zakupach

Na co należy zwracać uwagę, kupując piwonie? - Jeżeli chodzi o kwiat cięty, należy pamiętać, że kupujemy go zawsze w fazie wybarwionego pąka. W takiej formie przedłużamy żywotność kwiatu o kilka dni – podkreśla ogrodnik. Specjalista radzi też, by kupując karpy piwonii zwracać uwagę na to, by korzenie były zdrowe, żywe, a nie jak zasuszone patyki. By były one odpowiednio przycięte, zaprawione środkami grzybobójczymi i miały co najmniej kilka oczek (zarysów pędów, z których wyrosną dorodne pędy z pięknymi kwiatami). - Staramy się, by sprzedawane u nas korzenie piwonii miały około 5 oczek, co pozwala piwonii zakwitnąć już w przyszłym sezonie – zaznacza pan Rafał.

Kłącza piwonii należy sadzić od początku września, do końca października. W glebie umieszcza się je tak, by oczka znajdowały się 3-5 cm. pod ziemią. Nigdy głębiej. Piwonia ukorzenia się prawidłowo jesienią. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu, wiosennym i jesiennym dokarmianiu. Wiosną warto zastosować nawozy z dodatkiem azotu lub przekompostowany obornik. Jesienią zaś zaleca się mieszanki nawozowe bez dodatku azotu. Pamiętajmy o opryskach, jeżeli pojawi się choroba grzybowa. Tak zadbana piwonia odwdzięczy się bujnym kwitnieniem w kolejnych sezonach.

Wycieczka do świata peonii

Kto jeszcze nie przekonał się do piwonii, to z pewnością straci dla nich głowę podczas wizyty w Peony World. - Tylko w Paeony World, podczas Święta Piwonii można zobaczyć na własne oczy jak wygląda uprawa piwonii, jak wygląda konkretna odmiana. Zdjęcia często nie uwydatniają całego piękna odmiany lub też są celowo podrasowane dla lepszego efektu sprzedażowego. W jednym miejscu można zobaczyć ponad 520 odmian – zachwala Rafał Gorzolka.

Jakie plany ma ogrodnik? - Niestety nie jestem stały w uczuciach i nie jestem wierny jednej odmianie. Rokrocznie przekonuję się, że każda odmiana jest zachwycająca, niepowtarzalna.... Oczywiście poszukujemy nowości, odmian trudno dostępnych, których ceny potrafią zwalić z nóg. Te rarytasy przeznaczone są przede wszystkim dla kolekcjonerów. Pamiętajmy jednak, że wiele "starych" odmian, może z nimi z powodzeniem konkurować pod wieloma względami – mówi.

Oto odmiany z ogrodniczej górnej półki, których poszukują miłośnicy piwonii:

Pastelelegance;

Pastelorama,

Lois Choice;

Sunny Boy;

Kayleigh Ann;

Greenland;

Blonde Vision

Tańczące z promocjami 17.03.2022
Sonda
Chciałbyś prowadzić własną firmę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze