iPhone

i

Autor: pixabay.com iPhone

Nowy iPhone

Policzono, ile Polak musi pracować na iPhone'a. Jest poprawa, ale wciąż długo

2023-09-14 15:31

W tym tygodniu miała miejsce premiera iPhone'a 15, najnowszego flagowego modelu smartfonu od Apple. Jest to zawsze emocjonujący moment dla miłośników technologii, ale równie interesujące jest to, ile czasu średnio zajęłoby Polakowi uzbieranie na ten luksusowy gadżet i jak wypada Polska na tle innych krajów.

Analitycy z Picodi postanowili to zbadać i przyjrzeli się kosztowi iPhone'a 15 Pro (128 GB) w Polsce, który wynosi 5999 zł. W porównaniu do innych krajów, gdzie cena wynosi 999 dolarów, widać, że nie jesteśmy liderami, ale również nie plasujemy się na samym końcu. Aby uzyskać pełny obraz, porównano cenę iPhone'a z przeciętnym wynagrodzeniem obowiązującym w danym kraju. W Polsce wynosi ono 7481 zł brutto (czyli blisko 5249 zł netto), według danych Głównego Urzędu Statystycznego z lipca (precyzyjny wynik to 7485,12 zł brutto). Wyliczenia pokazują, że średnio w Polsce trzeba pracować 23,2 dni, zakładając, że cała wypłata jest przeznaczona na zakup iPhone'a. To wystarcza na zajęcie 32. miejsca w rankingu.

Skrócenie Czasu Oczekiwania

Porównując te wyniki z poprzednim raportem za rok poprzedni, można zauważyć skrócenie okresu oczekiwania o 4,4 dnia. Ten spadek może być wynikiem obniżenia ceny tegorocznego flagowego modelu smartfona Apple o 500 zł w porównaniu z premierą roku poprzedniego, choć wskaźnik przeciętnego wynagrodzenia nadal jest napędzany przez wysoką inflację. Warto podkreślić, że "średnia krajowa" w Polsce nie odnosi się do wszystkich pracowników, ponieważ GUS oblicza ją na podstawie danych z przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 9 osób. Mimo to raport dostarcza ciekawych danych porównawczych.

Miejsce na Świecie

Jeśli spojrzymy na inne kraje, okazuje się, że najkrócej na nowy iPhone musieliby pracować Szwajcarzy i Amerykanie, odpowiednio 4,2 i 5,3 dni. Na podium znajdują się także Australijczycy (6,3 dni), a tuż za nimi Luksemburczycy i Singapurczycy (6,5 i 6,7 dni pracy). Wśród naszych sąsiadów najlepiej wypadają Niemcy, gdzie koszt nowego iPhone'a równa się przeciętnie 9,5 dni pracy. Wyniki zbliżone do polskich uzyskali Czechowie (18,2 dni) i Litwini (21,1 dni). Słowacy zajmują trzy miejsca za nami, potrzebując średnio 25,2 dnia pracy na zakup iPhone'a.

Globalne Porównania

Ostatnie miejsca na liście zajmują kraje takie jak Indie, Brazylia, Filipiny i Turcja. W Indiach, drugim co do zaludnienia kraju na świecie, średnio potrzebują blisko 56 dni pracy, aby uzbierać na iPhone'a. Brazylijczycy muszą pracować aż 66,6 dni, Filipińczycy 79,5 dni, a Turcy ponad 123 dni. Warto zaznaczyć, że te same kraje były na końcu listy w ubiegłym roku, ale wyniki były znacznie wyższe.

QUIZ PRL. Tych profesji już nie ma. Tylko dla znawców historii PRL!

Pytanie 1 z 10
1. Oddany swej pracy zecer pracował w:
QUIZ PRL. Tych profesji już nie ma. Tylko dla znawców historii PRL!
Pieniądze to nie wszystko Antoni Kolek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze