Praca nad renowacją lamp

i

Autor: Radosław Nakonowski Radosław Nakonowski średnio poświęca na renowację jednej lampy jeden dzień. To skomplikowany proces i czasem może trwać dłużej, a czasem krócej

Różnica jest ogromna

Policzyli, o ile mniej pracuje się w krajach "starej" UE. Różnica jest ogromna

2023-11-19 17:57

Jak pokazuje raport Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) „Czas pracy w latach 2021-2022”, różnice w czasie pracy pomiędzy krajami "starej" UE, a tymi, które wstąpiły po 2004 r., sięgają nawet sześciu pełnoetatowych tygodni pracy. Skąd taka różnica?

W krajach nowej UE negocjacje zbiorowe nie odgrywają dużej roli

Jak wylicza w swoim raporcie Eurofound, średni płatny roczny urlop w UE wynosił 24,3 dnia. Jednak wymiar przysługującego wolnego różni się w poszczególnych krajach Wspólnoty.

"Średnio liczba dni przysługujących w ramach uzgodnionych w układach zbiorowych urlopów była wyższa w państwach członkowskich tzw. starej Unii, wynosząc 25,3 dnia, gdy w innych państwach członkowskich, które dołączyły do Wspólnoty po 2004 r., było to zaledwie 20,9 dnia" - informuje pulshr.pl.

Puls HR wylicza, ze oprócz dłuższych urlopów, pracownicy „starej Unii” przepracowują średnio w roku mniej godzin. W analizowanych w raporcie Eurofound latach pracowali o godzinę tygodniowo krócej, niż ci z państw, które przystąpiły do UE w 2004 r. lub później. Różnica ta utrzymuje się na stałym poziomie od ponad dekady- wnioskuje portal i wylicza, że  "uwzględniając urlop wypoczynkowy i dni ustawowo wolne od pracy, pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze godzin w Estonii lub na Węgrzech pracuje średnio 1 856 godzin rocznie".

W tym samym czasie pracownik we Francji przepracuje 1608 godzin. To ponad sześć pełnoetatowych tygodni pracy różnicy.

Portal cytuje Eurofound, który wyjaśnia, że w krajach nowej Unii negocjacje zbiorowe odgrywają niewielką rolę w określaniu godzin pracy, w przeciwieństwie do państw starej Unii, gdzie związki zawodowe są w stanie wynegocjować wiele benefitów, także w postaci krótszego czasu pracy.

Pieniądze to nie wszystko Adam Gomoła
Quiz PRL. Polskie radio w PRL. 10/10 zdobędzie tylko wierny słuchacz
Pytanie 1 z 10
Rycerze trzej, którzy zwalczali chuć, musieli knuć jak się pozbyć:
Programy radiowe w PRL

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze