Pracownik budowlany

i

Autor: shutterstock(4)

Czas pracy

Polacy i Grecy pracują najwięcej. Niemcy już tylko 4 dni w tygodniu

2023-11-17 12:30

Coraz częściej słyszymy 4-dniowym tygodniu pracy. W ostatnim czasie wprowadzony został w kolejnym obszarze - w urzędach w mieście Wedel (Niemcy). Według danych Eurostatu Niemcy od lat są w czołówce narodów Europy z najmniejszą liczbą nadgodzin. Na końcu tego rankingu znajduje się Polska. Dłużej od nas pracują tylko Grecy.

Krótszy tydzień pracy 

Coraz więcej państw europejskich testuje nowe możliwości w zakresie uelastycznienia pracy. Niemieckie miasto Wedel ogłosiło niedawno ustawowy 4- dniowy tydzień pracy dla pracowników urzędów. Od lutego 2023 roku 33 niemieckie firmy dołączyły do półrocznego pilotażu skracającego tydzień pracy do 4 dni. Podobne rozwiązanie jakiś czas temu zapowiedziano też w Szkocji. W Polsce rozważano skrócenie tygodnia pracy z 40 do 35 godzin, a także pracę przez 4 dni w tygodniu z wydłużonym dobowym systemem. Jak do tej pory żadne z rozwiązań nie zostało wprowadzone.

Polacy są przepracowani

Eksperci z platformy edukacyjnej do nauki języków obcych Preply zwracają uwagę, że według badań jesteśmy narodem przepracowanym. Jak wynika z danych opublikowanych przez Pracuj.pl, aż jedna trzecia Polaków odczuwa przeładowanie codzienną pracą. – Przeładowanie pracą i związane z tym stres oraz zmęczenie to pierwsze kroki do wypalenia zawodowego. Narażeni są wszyscy, niezależnie od formy pracy czy pełnionego stanowiska. Oczywiście, ogromna część odpowiedzialności leży po stronie pracodawców. Niekiedy jedynym rozwiązaniem, jakie nam pozostaje, jest po prostu zmiana miejsca pracy. Polacy coraz częściej swojego work-life balance szukają za granicą – komentuje Sylvia Johnson, Ekspert ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Pracujemy najdłużej w Europie

Z zestawienia przygotowanego przez Preply na podstawie danych Eurostatu wynika, że pod kątem liczby godzin spędzonych na wykonywaniu zawodowych obowiązków Polacy są w europejskiej czołówce. W 2022 roku średni tygodniowy czas pracy Europejczyka wynosił 37,5 godziny. Tymczasem Polak przeciętnie spędzał w pracy prawie 3 godziny dłużej (40,5 godz.). Niżej w rankingu wypadli jedynie Grecy, których średnia tygodniowa to równe 41 godzin. Tuż za Polską w rankingu znalazły się Rumunia i Bułgaria, gdzie pracuje się średnio 40,2 godziny w tygodniu, a także Portugalia (39,9 godz.). Ponad 80 proc. mieszkańców Polski pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo. Holendrzy zawodowym obowiązkom poświęcają średnio 33,2 godziny, co daje im tytuł najmniej zapracowanego narodu UE. Tuż za Holandią znalazły się Niemcy (35,3 godz.), Dania (35,4 godz.) i Austria (36 godz.).

Pracownicy fizyczni i właściciele firm najbardziej zapracowani

Najbardziej zapracowane są sektory, w których dominują stanowiska wymagające pracy fizycznej – rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo (43,9 godz. tygodniowo), budownictwo (40,5 godz.), działalność organizacji i zespołów eksterytorialnych (40,2 godz.) oraz branża górnicza i wydobywcza (40,1 godz.). Najdłużej pracują jednak właściciele firm. W 2022 roku osoby zatrudniające pracowników pracowały średnio 47,5 godziny tygodniowo. Liderem są tu właściciele firm belgijskich, którzy poświęcili biznesowym obowiązkom aż 51,2 godziny w skali tygodnia. Biorąc pod uwagę wyłącznie osoby pracujące na pełen etat, Polacy zajmują szóste miejsce spośród wszystkich państw UE (41,3 godz.) Wciąż jest to jednak powyżej średniej (40,6 godz.). Wyprzedzają nas tylko Grecy, Austriacy, Szwedzi, Cypryjczycy i Portugalczycy.

QUIZ PRL. Tych profesji już nie ma. Tylko dla znawców historii PRL!
Pytanie 1 z 10
1. Oddany swej pracy zecer pracował w:
QUIZ PRL. Tych profesji już nie ma. Tylko dla znawców historii PRL!
Tańczące z promocjami - 2023.11.16

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze