Politycy za latanie samolotami powinni zapłacić podatek. Ile fiskusowi winien jest Kuchciński?

2019-08-26 17:40 mos
Latał na odpusty, dożynki i badmintona. Marek Kuchciński
Autor: PAP/Rafał Guz Latał na odpusty, dożynki i badmintona. Marek Kuchciński

Jeżeli urząd skarbowy traktowałby rodzinne loty rządowymi samolotami tak samo, jak prywatną jazdę firmowym samochodem, od każdego lotu należałoby zapłacić podatek - informuje "Rzeczpospolita". Były marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który miał wykorzystywać rządowy samolot do prywatnych podróży, zapłaciłby zatem wysoki PIT. Sprawdź, ile.

Loty marszałka Kuchcińskiego wojskowymi samolotami z Warszawy do Rzeszowa i z powrotem wywołały polityczną burzę. Polityk stracił z tego powodu stanowisko. Należy przypomnieć, że wiele lotów odbywało się w towarzystwie rodziny, a co najmniej jeden odbyła samotnie jego żona. Okazuje się, że za korzystanie z rządowych maszyn należy płacić podatek. O ile przepisy przewidują zwolnienie dla świadczeń w naturze otrzymywanych przez posłów (czyli również dla Kuchcińskiego), to już nie dla jego rodziny i przyjaciół.

ZOBACZ TEŻ: Ceny mieszkań w górę. Jak przeprowadzić remont i nie zbankrutować?

Podróż samolotem opodatkowana jak służbowym samochodem

Jak czytamy w dzienniku "Rzeczpospolita", osoby, które korzystają z firmowych samochodów do celów prywatnych, otrzymują przysporzenie majątkowe, które jest przychodem do opodatkowania.

– Urzędy skarbowe przyglądają się temu dość wnikliwie– zauważa Marta Szafarowska, doradca podatkowy i partner w Gekko Taxens, w rozmowie z gazetą. 

Wprawdzie obowiązują przepisy przewidujące ryczałt na używanie samochodu do celów prywatnych, ale już od wartości paliwa fundowanego przez firmę, a użytego do prywatnych jazd, należy się opodatkowanie PIT. Eksperci jednogłośnie twierdzą, że podróż w powietrzu powinna być opodatkowana na tych samych zasadach.

Ile wyniesie podatek?

Art. 11 ustawy o PIT mówi o tym, jak obliczyć podatek od darmowego świadczenia. Podstawą wyliczeń powinny być "ceny rynkowe stosowane w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku". Przypomnijmy, że w wykazie lotów opublikowanym przez CIS znalazło się 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Kuchcińskiego, z czego 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną). Według wyliczeń "Rzeczpospolitej", ceny lotniczych taksówek na tej trasie dochodzą do prawie 30 tys. złotych. 32 proc. podatek od takiego lotu przekracza 6 tys. złotych.

Sprawa związana z lotami marszałka Kuchcińskiego ujrzała światło dzienne pod koniec lipca. Radio ZET podało, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Szczegóły na ten temat ujawnił poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras.

SPRAWDŹ TAKŻE: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce! Najlepsze wynik od 1991 roku

Źródło: "Rzeczpospolita"

Najnowsze