Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce! Najlepszy wynik od 1991 roku

2019-08-26 16:13 ŁT
fabryka Toyoty
Autor: Toyota fabryka Toyoty

Polski rynek pracy notuje kolejny rekord. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w lipcu 2019 r. wyniosła 5,2 proc. wobec 5,3 proc. w czerwcu. Tak dobrych danych nie notowano od 1991 roku.

Jak poinformował GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lipcu 868,4 tys. wobec 877,1 tys. osób w czerwcu 2019 roku. W porównaniu z czerwcem bezrobocie spadło o 0,1 punktu procentowego.

ZOBACZ TEŻ: Ceny mieszkań w górę. Jak przeprowadzić remont i nie zbankrutować?

Dane GUS-u są zgodne z szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zaprezentowano na początku sierpnia. Analitycy prognozowali, że stopa bezrobocia w ubiegłym miesiącu wyniosła 5,3 procent.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: PiS szykuje budżet bez dziury! Polaków czekają nowe podatki?

Zdaniem głównego ekonomisty banku Pekao Marcina Mrowca, "trwale weszliśmy w czas niskich poziomów bezrobocia, a wynika to w znacznej mierze z demografii". - Liczniejsze roczniki powojennych wyżów demograficznych odchodzą z rynku pracy, na emeryturę, a na rynek pracy wchodzą późniejsze, znacznie mniej liczne roczniki. W związku z tym mamy odpływ ludzi z rynku pracy, a równocześnie jest popyt na pracownika i to powoduje, że ta stopa bezrobocia jest niska i ona będzie pozostawała niska w kolejnych kwartałach i w kolejnych latach - wyjaśnił Mrowiec dla PAP.

Najnowsze