30 listopada 2018 roku może przejść do historii polskiej cyfryzacji. To właśnie ta data będzie oficjalnie uznawana za rozpoczęcie współpracy między PKO Bankiem Polskim a Polskim Funduszem Rozwoju w celu stworzenia Chmury Krajowej, czyli zewnętrznego pakietu usług dla przedsiębiorstw. Miejsce inicjujące powstanie nowej spółki też nie było przypadkowe – Złota 44 w Warszawie, piętro 50 znajdujące się niemal dosłownie w… chmurach.
- Polską Chmurę Krajową zamierzamy udostępnić w 2019 roku – zapowiedział Paweł Borys, prezes PFR. - To będzie wielki krok do cyfryzacji polskiej gospodarki. Stworzenie chmury technologicznej pozwoli uzyskać dostęp do tańszych i bezpieczniejszych usług.
Wdrażane przez PKO BP i PFR usług pomogą małym i średnim przedsiębiorstwom. Jak zaznaczył prezes Borys, tych firm po prostu często nie stać na przekroczenie pewnego poziomu technologicznego, gdyż wiąże się to z ogromnymi kosztami. Chmura Krajowa będzie dla nich rozwiązaniem.
- Nasz program ma też wesprzeć technologicznie administrację. Polska Chmura może pomóc stać się naszej gospodarce liderem cyfryzacji – ocenił prezes PFR.
Powszechnie wykorzystywane na rynkach globalnych chmury to po prostu zewnętrzne wsparcie dla firm. Zamiast inwestować w nowy sprzęt IT, stanowiska pracy, tworzenie oprogramowania czy budowę serwerowni, przedsiębiorstwa korzystają z zewnętrznych operatorów. Jedną z pierwszych firm, która wprowadziła takie rozwiązanie, był Amazon. Firma stwierdziła, że ma za dużo niewykorzystywanej infrastruktury i postanowiła udostępnić ją innym przedsiębiorcom. Chmura krajowa z powodzeniem działa już w Wielkiej Brytanii pod nazwą G-Cloud.
W przypadku naszej, polskiej Chmury Krajowej, obsługę wszystkiego, zarówno dla sektora publicznego jak i prywatnego, zapewni Operator Chmury Krajowej. PKO BP i PFR zakładają, że spółkę powołają jeszcze w listopadzie. W 2019 roku udostępniać będą usługi pilotażowe, by pod koniec roku 2020 móc zaoferować usługi zaawansowane. Przewidują, że w latach 2019-2023 rynek chmury w Polsce może być wart 24 mld złotych. Wstępnie spółka korzystać będzie z istniejących „Data Center”, w tym najnowocześniejszego należącego do PKO BP. Z czasem jednak przewidują budowę nowych „Data Center”, za czym będą szły nowe miejsca pracy.
Chociaż spółka nie ma jeszcze nazwy, inicjujący jej powstanie wierzą, że to będzie „strzał w dziesiątkę”.
- Jeżeli Chmura Krajowa okaże się dużym sukcesem, to nie wykluczone, że staniemy się spółką giełdową – ocenił Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Zapytany o to jak duży może być sukces, Paweł Borys dodał z uśmiechem: - „Sky is the limit”.