Polska importuje rekordowe ilości węgla z Rosji

2018-08-02 14:46
WĘGIEL
Autor: Marek Zieliński

Rodzime kopalnie mogłyby skorzystać na rekordowo wysokich cenach węgla na świecie, ale nie są one pokryć nawet naszego krajowego zapotrzebowania. Problemem jest gównie brak modernizacji naszego górnictwa i coraz większe koszty wydobywania. Deficyt węgla na polskim rynku pokrywa import surowca z Rosji.

Ceny węgla osiągają rekordowe wartości. Jak podaje Agencja Rozwoju Przemysłu wyceny surowca na potrzeby produkcji są o 15 proc. wyższe niż przed rokiem, Jeszcze bardziej podrożał węgiel dla ciepłowni. Za niego trzeba zapłacić aż o 33 proc. więcej. Eksperci mówią, że w cennikach zapanowała zima, gdyż takich cen latem nie było dawno. Również za granicą węgiel jest rekordowo drogi – pękła już granica 100 dolarów za tonę.

Wydawałoby się, że to dobra wiadomość dla polskich kopalni. Produkcja polskiego górnictwa jednak regularnie maleje. W pierwszych pięciu miesiącach 2018 roku spadek wyniósł 1,1 mln ton węgla mniej niż przez rokiem. Braki odczuwalne są przede wszystkim w przypadku surowca o najwyższej jakości.

Zakłady energetyczne ciepłownie skazane są zatem na przywóz surowca zza granicy. Ci ciekawe, węgiel importowany zawiera mniejsze ilości siarki, co ma znaczenie dla małych i średnich zakładów z powodu wymogów dotyczących emisji.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza” statystyki pokazują, że importujemy coraz więcej węgla, głównie z Rosji. W 2016 roku wwieziono do naszego kraju 6,1 mln ton, a w 2017 roku już ponad 9,3 mln ton. Ten rok może być rekordowy, tylko do maja importowaliśmy ponad 7,5 mln ton.

- Niestety, sprowadzamy węgiel nie służy już tylko do ogrzewania domów czy mieszkań. Importujemy także ten energetyczny – służący do produkcji prądu i ciepła, gównie z Rosji. Na rynku pojawiają się nawet oferty z egzotycznego jak dotychczas Kazachstanu – mówi dla „Gazety Wyborczej” Andrzej Czerwiński, który zasiada w sejmowej komisji energii.

Brak możliwości samodzielnego zapotrzebowania na węgiel jest dla naszego kraju sporym problemem. Co prawda, złoża się nam nie wyczerpią to jednak ich wydobycie jest coraz trudniejsze, a co za tym idzie droższe. Spiralę cen nakręca dodatkowo brak inwestycji by unowocześniać polskie kopalnie. Eksperci są zgodni, problemy z rodzimym wydobyciem przełożą się również na ceny prądu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze