Polska przejdzie transformację energetyczną. PGE przedstawiło swoją strategię

Farma wiatrowa
Autor: Winkhaus Obiekty rozproszone nie mają stałego personelu, ale wymagają regularnego serwisowania, przez różne ekipy techniczne. Kwestię praw dostępu i korzystania z kluczy można rozwiązać bezprzewodowymi systemami kontroli dostępu

Transformacja energetyczna to jedno z najważniejszych zagadnień przed jakimi stoi Polska. To czas na konkretne działania i deklaracje. Odnawialne źródła energii to przyszłość, z którą należy się już dziś zmierzyć. PGE Polska Grupa Energetyczna opublikowała swoją nową strategię, która przede wszystkim zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową.

- Zarówno ja i jak mój resort aktywów państwowych przykładamy wielką wagę do tego wydarzenia (opublikowanie strategii PGE - przyp. red.). Jest ono ważne nie tylko dla Polskiej Grupy Energetyczne ale dla całego polskiego sektora energetycznego oraz krajowej gospodarki. W ostatnim czasie Polska stanęła przed wielkim wyzwaniem, jakim jest transformacja energetyczna. Ta transformacja energetyczna, która jest wprost pochodną polityki  Unii Europejskiej (...) będzie realizowana przez całe państwo polskie, ale przede wszystkim właśnie przez spółki energetyczne - powiedział na wideokonferencji Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin.

Nowa strategia PGE zakłada przede wszystkim mocny nacisk na osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 roku oraz drogę do dekarbonizacji. Jak zapewnia prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski już w ciągu dekady Grupa PGE stanie się zupełnie innym przedsiębiorstwem

Zobacz także: Testy na koronawirusa za prawie tysiąc złotych! Oto paragon!

Zgodnie z informacją z lutego 2020 roku, zaraz po powołaniu do Zarządu PGE XI Kadencji, zapowiedziałem zmiany i rozpoczęcie prac nad nową strategią Grupy PGE. Dzisiaj informuję, że PGE Polska Grupa Energetyczna jest gotowa do bycia liderem zrównoważonej transformacji energetycznej, a Zarząd ma na to bardzo konkretny plan. W nowej strategii odpowiedzieliśmy na oczekiwania społeczne, zmiany regulacyjne oraz rynkowe i zdecydowanie postawiliśmy na nisko i zeroemisyjne źródła energii. Nasz cel to neutralność klimatyczna Grupy PGE w 2050 roku. Aby go zrealizować przyspieszamy proces zmian w spółce. Już w 2030 roku Grupa PGE będzie całkowicie innym przedsiębiorstwem – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Przedstawiona przez PGE  strategia została oparta na trzech filarach: energia przyjazna dla środowiska, nowoczesne usługi energetyczne oraz sprawna i efektywna organizacja. Bez wątpienia przełomowym punktem nowej strategii jest ogłoszenie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Jak zapewnia PGE obniżenie emisyjności wytwarzania nastąpi poprzez zmianę technologii, rozbudowę portfela OZE, umożliwienie udziału w transformacji Klientom PGE i zaangażowanie w działania na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego.

Czytaj także: Kursy walut 19.10.2020. Po ile euro, dolar, funt, frank i hrywna?

Naszym długoterminowym celem strategicznym jest, aby w 2050 roku 100 proc. energii sprzedawanej przez PGE pochodziło ze źródeł odnawialnych. Nasi Klienci oczekują energii produkowanej w sposób przyjazny dla środowiska. Dlatego będziemy realizować ambitny program budowy morskich i lądowych farm wiatrowych oraz fotowoltaiki. Będziemy też poszukiwać możliwości akwizycyjnych kolejnych projektów odnawialnych. Wiemy, że transformacja energetyczna jest procesem wielowymiarowym, dlatego budowę udziału w rynku OZE oprócz realizacji inwestycji wielkoskalowych wzmocnimy o długoterminową współpracę z naszymi Klientami. Dostrzegamy ich dążenie do niezależności i bycia aktywnymi uczestnikami rynku. Dlatego korzystając ze swoich kompetencji i doświadczenia wychodzimy naprzeciw ich potrzebom: będziemy wdrażać oferty oparte na długoterminowej współpracy, zapewniające im dostęp do zielonej energii, stwarzać korzystne warunki do produkcji energii w mikroinstalacjach oraz zapewniać niezawodne usługi dystrybucyjne, umożliwiające rozwój energetyki rozproszonej i magazynów energii – informuje Wojciech Dąbrowski.

Bezpłatne zajęcia piłkarskie dla dziewczynek w Krakowie
Najnowsze