Polska wieś w czasie epidemii koronawirusa. Rolnicy będą zwolnieni ze składki do KRUS-u?

2020-03-23 14:23 KaJa
Susza doskwiera rolnikom w całym kraju
Autor: pxhere.com Susza doskwiera rolnikom w całym kraju

Epidemia koronawirusa dotyka wszystkich, najważniejszym działaniem jest obecnie zminimalizowanie rozprzestrzeniania się wirusa. Coraz głośniej mówi się jednak o gigantycznym kryzysie ekonomicznych, który będzie jednym ze skutków pandemii. Polski rząd przygotował tzw. tarczę antykryzysową, która ma wspomóc polskich przedsiębiorców w tym trudnym okresie, a prezydent Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą wsparcia rolników w postaci zwolnienia z opłacania składek KRUS.

Zamknięte kina, teatry, ograniczona praca sklepów i firmy, które już teraz liczą straty. Nie ma wątpliwości, że świat w chwili gdy upora się z epidemią koronawirusa będzie musiał stawić czoło potężnemu kryzysowi ekonomicznemu. Rządy wielu krajów przygotowują wsparcie dla gospodarek. W Polsce przygotowano tzw. tarczę antykryzysową, która ma pomóc zarówno krajowym przedsiębiorcom jak i osobom prywatnym.

Czytaj również: Prawie milion Polaków straci pracę lub swoje dochody

Prezydent Andrzej Duda wyszedł także w inicjatywą pomocy dla polskim rolników, tak aby byli oni zwolnieni z konieczności opłacania składek KRUS. Pomysł uzyskał już zgodę rządu. Jak poinformował PAP minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zwolnienie z KRUS-u dla rolników będzie obowiązywało na takich zasadach jak w przypadku ZUS.  Szef resortu rolnictwa podkreślił także, że według prezydenta podobna pomoc jak polskim przedsiębiorcom należy się także mieszkańcom wsi.

Zobacz także: Rząd walczy z pożyczkami. Mafia zaciera ręce

Jak wyjaśnił Ardanowski składki do KRUS wpłacane są co trzy miesiące, zatem zwolnienie z takowych opłat będzie dotyczyło jednego kwartału. Co ważne, wszystkie składane propozycje mogą ulec jeszcze zmianie, dotyczą one obecnej sytuacji i trudno przewidzieć jak będzie się ona dalej rozwijała.

 

Najnowsze