Dzieci

i

Autor: -

Polska wydaje miliardy złotych na socjal. W Europie jesteśmy na 7. miejscu

2018-02-26 16:38

Polska coraz wyżej w europejskim rankingu wydatków na politykę prorodzinną. Już 2,5 proc. PKB wydajemy na ten cel - to siódmy najlepszy wynik wśród europejskich państw. Za nami m.in. Niemcy, Holandia, Szwecja i Francja - informuje "Rzeczpospolita". W dużej mierze to zasługa 500 plus.

Z szarego końca do czołówki - tak wygląda awans Polski w kwestii wydatków na rodzinę w stosunku do PKB. Według Eurostatu nad Wisłą w 2016 r. wydano na ten cel ok. około 10 mld euro, czyli 2,5 proc. PKB.

Sprawdź koniecznie: Unia Europejska dołoży się do 500 plus?

W przeliczeniu wydatków na rodzinę w stosunku do produktu krajowego brutto, lepszy wynik od Polski notuje - kolejno: Dania, Luksemburg, Norwegia, Finlandia, Cypr i Estonia.

Biorąc jednak pod uwagę sumę pieniędzy przeznaczanych na socjal, to wypadamy już znacznie gorzej. Polskie 10,6 mld euro marnie wygląda przy 26 mld euro we Włoszech, 38,3 mld w Wielkiej Brytanii, 48,3 mld w Niemczech czy 53 mld we Francji. W 2017 roku nakłady na rodzinę w Polsce będą jeszcze wyższe, bo to pierwszy pełen rok funkcjonowania 500 plus.

Czytaj także: Niemcy chwalą się zarobkami. Dostają trzy razy więcej niż Polacy

Jak przypomina "Rz", według metodologii Eurostatu, "polityka rodzinna" to tylko część wydatków socjalnych. - W sumie sięgnęły one w Polsce w 2016 r. 16,9 proc. PKB wobec 16 proc. PKB rok wcześniej - czytamy w dzienniku. A to za sprawę ogromnego wzrostu liczby emerytów po wejściu w życie w październiku 2017 r. reformy emerytalnej.

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze