Unia Europejska wprowadza sankcje na Rosję! Uderzą w sektor finansowy, energetyczny i transportowy

i

Autor: pixabay.com Unia Europejska wprowadza sankcje na Rosję! Uderzą w sektor finansowy, energetyczny i transportowy

Reforma podatkowa

Polska zablokowała podatek dla największych firm? Nieoficjalne informacje z Brukseli

2022-12-13 11:15

Polska, podnosząc zastrzeżenia, zablokowała na posiedzeniu państw członkowskich w Brukseli wprowadzenie 15-procentowego podatku na największe światowe podmioty gospodarcze - przekazało PAP źródło unijne. "Sprawa będzie dalej procedowana w najbliższych dniach" - dodało źródło.

Polska blokuje podatek dla największych firm? 

Jak podaje nieoficjalnie źródło unijne, Polska, zablokowała na posiedzeniu państw członkowskich w Brukseli wprowadzenie 15-procentowego podatku na największe światowe podmioty gospodarcze.

"Polska wniosła zastrzeżenie jeśli chodzi o tzw. filar drugi. Chodzi o nałożenie 15-procentowego podatku na największe podmioty gospodarcze. Polska wskazuje, że filar drugi powinien być rozpatrywany z filarem pierwszym, czyli nałożeniem podatków na największe światowe przedsiębiorstwa, które czerpią zyski w krajach, w których nie płacą podatków. Polska podniosła, że największe giganty gospodarcze powinny płacić podatki tam, gdzie czerpią zyski" - przekazało PAP źródło unijne.

Nałożenie podatków wymaga jednomyślności w UE.

Założenia reformy podatkowej

Z rozmów PAP wynika, że polskie ministerstwo finansów już wcześniej sygnalizowało w Brukseli konieczność dokonania analiz w tej sprawie.

8 października 2021 r. prawie 140 krajów należących do OECD/G20 osiągnęło przełomowe porozumienie w sprawie międzynarodowej reformy podatkowej, a także w sprawie szczegółowego planu wdrożenia.

W założeniu reformy zyski dużych międzynarodowych i krajowych grup lub firm o łącznym rocznym obrocie wynoszącym co najmniej 750 milionów euro będą opodatkowane minimalną stawką 15 proc.

Sonda
Polska powinna być obecna w Unii Europejskiej?
Pieniądze to nie wszystko- Rafał Bochenek
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze