flagi

i

Autor: SHUTTERSTOCK flagi

Bezrobocie w UE

Polska znów zawstydziła Niemców w UE! Biało-czerwoni na podium

2024-12-02 18:00

Europejski urząd statystyczny (Eurostat) przedstawił w poniedziałek dane, zgodnie z którymi w październiku 2024 r. najniższy poziom bezrobocia w UE odnotowano w Czechach, gdzie wyniósł 2,8 proc., na Malcie (3 proc.) i w Polsce (3,1 proc.), a najwyższy w Hiszpanii (11,2 proc.) i Grecji (9,8 proc.).

Poziom bezrobocia w UE. Polska w TOP3 z najniższym poziomem

Na czwartym miejscu po Polsce znalazły się Niemcy (3,4 proc.), po nich Holandia (3,6 proc.). Na drugim końcu zestawienia, po Hiszpanii i Grecji, znalazły się: Szwecja i Finlandia, gdzie bezrobocie wyniosło 8,5 proc. oraz Estonię ze wskaźnikiem bezrobocia 8,1 proc. W strefie euro stopa bezrobocia wyniosła 6,3 proc. i była niższa niż w tym samym czasie rok wcześniej, kiedy wynosiła 6,6 proc. Natomiast w całej UE wskaźnik ten wyniósł 5,9 proc. i również spadł w porównaniu do sytuacji w październiku 2023 roku; wtedy było to 6,1 proc.

Według szacunków Eurostatu oznacza to, że w październiku br. w UE bezrobotnych było 12 mln 971 tys. osób, w tym niemal 11 mln osób w strefie euro. W porównaniu z sytuacją we wrześniu 2024 r. bezrobocie zmalało o 70 tys. osób w całej UE i trzy tysiące w strefie euro; różnice są jeszcze większe w porównaniu z październikiem 2023 r. - wówczas bez pracy w UE było o 416 tys. osób więcej, z czego 411 tys. w strefie euro

Wyższe było natomiast bezrobocie wśród Europejczyków poniżej 25. roku życia. W październiku br. stopa bezrobocia w tej grupie wiekowej wyniosła 15,2 proc. dla całej UE i 15 proc. w strefie euro. Oznacza to, że we wrześniu w UE bez pracy pozostawały niemal 3 mln młodych osób, w tym 2,4 mln w strefie euro.

W tym samym okresie stopa bezrobocia wśród kobiet w całej UE wyniosła 6,1 proc., a w strefie euro 6,5 proc. Bezrobocie wśród mężczyzn w całej UE wyniosło natomiast 5,7 proc., a w krajach euro 6,1 proc. Jak poinformował Eurostat, badania objęły bezrobotnych oraz osoby aktywnie poszukujące pracy w ciągu ostatnich czterech tygodni i gotowe podjąć pracę w ciągu najbliższych dwóch tygodni. - Aby w pełni uchwycić sytuację na rynku pracy, dane uzupełniono o dodatkowe wskaźniki, np. osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin, osoby poszukujące pracy, ale nie od razu dostępne, oraz osoby dostępne do pracy, ale nieposzukujące jej - poinformował Eurostat.

QUIZ PRL. Tak pracowano w PRL

Pytanie 1 z 16
Ten popularny w Polsce kobiecy zawód już nie istnieje. Chodzi o:
QUIZ PRL. Tak pracowano w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze