Pieniądze

i

Autor: pixabay

Polski Ład - koniec batalii o składkę zdrowotną? Sprawdź, ile wyniesie

2021-09-08 9:13

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów będzie omawiany pakiet rozwiązań związanych z realizacją Polskiego Ładu, w tym kwestiami związanymi m.in. z podatkami. Według informacji RMF24 w projekcie ustawy znalazł się zapis o podniesieniu wysokości składki zdrowotnej. Od początku 2022 roku ma ona wynosić niecałe 5 proc.

Początkowo rząd rozważał wprowadzenie 9 proc. składki zdrowotnej od dochodów bez możliwości potrącenia jej od podatku. Następnie rozważał podwyższenie składki etapami - w kolejnych latach do 3, 5, 7 i 9 proc. Jak podaje "Rzeczpospolita" ostatecznie zdecydował się na jednorazową podwyżkę realnie płaconej składki zdrowotnej do 4,8 proc. Ponadto projekt ma zostać zaakceptowany przez rząd, a 15 września trafić pod obrady Sejmu.

Jak podaje RMF24 rząd nie wycofa się ze zmian podatkowych dla osób zatrudnionych na etatach.

Debata e-Polska. Rewolucja Cyfrowa III edycja. Sprzedaż bezpośrednia

"Zmiana ta oznacza, że na przykład samozatrudniony rozliczający się liniowo, zarabiający - 5 tys. zł miesięcznie na rękę - straci miesięcznie nie 500, a 200 zł." - podaje RMF24 i dodaje, że tym samym Polski Ład będzie dla przedsiębiorców łagodniejszy. "Co do etatowców - osoby zarabiające na rękę do 7-8 tys. zł, zyskają lub zmian nie odczują. Ci zarabiający więcej - stracą" - podaje portal.

Sonda
Czy najbogatsi powinni płacić wyższy podatek?

Kolejna zmiana przewidziana w nowej wersji projektu to podatek przychodowy. Jak podaje "Rzeczpospolita" do ostatniej chwili "będą się ważyły losy, czy będzie on dobrowolny dla wszystkich i wyniesie 0,4 proc. przychodów z licznymi ulgami i odliczeniami, czy też 1 proc. dla przedsiębiorców z przychodami powyżej 50 mln euro i będzie obowiązkowo płacony, jeśli naliczony przez firmę CIT będzie niższy od 1 proc. jej przychodów w Polsce".

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie, obniżka podatków dla 18 mln Polaków, inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Loteria szczepionkowa. W środę losowanie nagród dla zaszczepionych

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany