Morawiecki, premier,

i

Autor: flickr.com/Mateusz Morawiecki/pixabay.com Polski Ład. Liberalizacja prawa budowlanego. Rząd wpłaci wkład własny za Ciebie

Polski Ład. Nie stać Cię na mieszkanie? Wkład własny opłaci rząd. Ale są warunki

2021-09-10 14:20

Polski Ład. Liberalizacja prawa budowalnego i dofinansowania wkładów własnych, czyli "marzenie milionów Polaków o domu jest trochę bliżej" - opiniuje premier Mateusz Morawiecki. W piątek odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano akcję "10 programów na 100 dni”.

Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji prasowej podsumował kilka projektów ustaw, które w środę przyjął rząd w ramach Polskiego Ładu. Mówił o projekcie ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego, czy o programie Dom bez formalności do 70 m2.

Liberalizacja prawa budowalnego i rządowe dopłaty do wkładu własnego, czyli "marzenie milionów Polaków o domu jest trochę bliżej".

Zobacz też: Z gotówki szybko nie zrezygnujemy. Sprzedawcy będą mieli obowiązek przyjmować banknoty

Poradnik Zdrowie: jak rozmawiać z osobą, która obawia się szczepień?
Sonda
Czy stracisz na Polskim Ładzie?

Liberalizacja prawa budowalnego: domy do 70 m. kw bez pozwolenia

Nowelizacja prawa budowalnego, którą w środę przyjął rząd zakłada możliwość budowy domu do 70 m. kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez obowiązku ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Po takiej noweli będzie zatem możliwa budowa domu: „do 70 m2 w podstawie, a więc z małym poddaszem, ze skośnym dachem, które mogą mieć nawet 100-110 m2”.

Precyzując projekt, premier dodał, że tam, gdzie zgoda będzie potrzebna, będzie interweniował samorząd.

Bez otrzymywania zgody, tylko na podstawie zgłoszenia, tam gdzie jest plan zagospodarowania przestrzennego, a tam gdzie potrzebna jest zgoda, w ciągu 21 dni samorząd będzie musiał udzielić odpowiedzi co do warunków zabudowy na danym terenie

Premier: "Projekt oprotestowały firmy deweloperskie"

Jednocześnie Mateusz Morawiecki zauważył, że ten projekt oprotestowały firmy deweloperskie. - Myślę, że jeśli jest coś w interesie wąskiej grupy, nie musi być w interesie wszystkich Polaków. To dlatego jest dziś taki potężny atak na Polski Ład, tych kilku procent, którzy zarabiają 20, 30, 60 tys. zł miesięcznie i nie chcą dołożyć tych dodatkowych kilkuset zł do służby zdrowia - stwierdził.

Po wejściu w życie projektu Domu bez formalności, czas budowy miałby się skrócić o kilka tygodni.

Gwarancja wkładu własnego. Nie stać Cię? Rząd dopłaci. Ale są warunki

Premier podniósł też temat gwarancji wkładu własnego ze strony Skarbu Państwa. Czyli każde małżeństwo, którego nie będzie stać na wkład własny może oczekiwać tego wkładu od Skarbu Państwa.

Dla każdego, kto będzie chciał, dla każdej pary każdego małżeństwa, młodych ludzi, którzy będą chcieli kupić mieszkanie i nie stać ich dzisiaj na wkład własny zapewnimy gwarancję wkładu własnego ze strony Skarbu Państwa

Stać nas na to? Szef rządu nie ma wątpliwości, że tak: "Dlatego, że z mozołem naprawiliśmy te oka, sita, jakim był polski budżet, zacerowaliśmy je, wdrożyliśmy dziesiątki, setki nowych rozwiązań, przeszkoliliśmy pracowników" - powiedział.

Kredytem bez wkładu własnego ma być mieszkaniowy kredyt hipoteczny spełniający warunki określone w ustawie i udzielany przez banki przystępujące do programu na podstawie umowy zawartej z BGK. Państwo, za pośrednictwem BGK, będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, w związku z urodzeniem się dziecka. Będzie to tzw. spłata rodzinna - 20 tys. zł w przypadku, gdy powiększenie gospodarstwa domowego dotyczy drugiego dziecka w rodzinie i 60 tys. zł w przypadku trzeciego lub kolejnych dzieci.

Kredyt ma być udzielany na minimum 15 lat i tylko w polskiej walucie.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze