Pieniądze, banknoty

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Z gotówki szybko nie zrezygnujemy. Sprzedawcy będą mieli obowiązek przyjmować banknoty

2021-09-10 12:43

Senat poparł w czwartek z poprawkami prezydencką nowelizację ustawy o usługach płatniczych, której celem jest zobowiązanie sprzedawców do przyjmowania zapłaty w gotówce. Ustawa była zgłoszona przez prezydenta, teraz z poprawkami senatorów wraca pod obrady Sejmu

Prezydencka nowelizacja ustawy o usługach płatniczych została przyjęta przez Senat bez żadnego głosu przeciwko, tylko jedna osoba wstrzymała się od głosu. Celem ustawy jest zobowiązanie sprzedawców do przyjmowania zapłaty w gotówce. Z propozycją nowelizacji ustawy o usługach płatniczych i uregulowanie kwestii akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Prezes Narodowego Banku Polskiego. Sejm uchwalił nowelę 11 sierpnia.

Kolejny rekord wzrostu cen mieszkań. Taniej raczej nie będzie

W opinii projektodawcy, w zakresie rodzajów instrumentów płatniczych zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych akceptowanych przez punkty handlowo-usługowe należy mieć na uwadze zwyczaje płatnicze oraz potrzebę zapewnienia możliwości korzystania przez wszystkie grupy społeczne z preferowanych przez nie form płatności, w tym płatności gotówkowych.

Zgodnie z ustawą, obowiązek przyjmowania gotówki nie będzie stosowany w sprzedaży przez internet, w miejscu samoobsługowym bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, o ile zamieszczono taką informację w regulaminie, a także powyżej ustalonego limitu jednorazowej transakcji (obecnie 5370,64 zł). Sprzedawca nie będzie mógł pobierać dodatkowej opłaty za płatność gotówką.

KARPACZ 2021: Mateusz Morawiecki
Sonda
Czy uważasz, że NBP podniesie stopy procentowe w tym roku?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze