Gorzów bloki

i

Autor: TogaH By wziąć udział w zabawie wystarczy zapukać do sąsiadów.

Kolejny rekord wzrostu cen mieszkań. Taniej raczej nie będzie

2021-09-10 11:36

Jak podaje "Puls Biznesu", odnotowano właśnie kolejny, rekordowy wzrost cen mieszkań. Tempo wzrostu wynosi nawet 15-20 proc., podaż nie nadąża za popytem i wiele osób wciąż chętnie inwestuje w lokale mieszkalne. Wygląda na to, że sytuacja nie zmieni się do czasu wzrostu stóp procentowych, a Rada Polityki Pieniężnej zdaje się przeciągać decyzję o ich podniesieniu w nieskończoność. Nie wygląda również na to, żeby miała nastąpić przecena na rynku mieszkań. Eksperci mówią raczej o możliwej stabilizacji.

Ceny mieszkań idą do góry, mamy kolejny rekord

Firma Cenatorium przygotowała dla Pulsu Biznesu i Bankier.pl odczyt indeksu urban.one dla całej Polski. Wyniósł 107,75 pkt, co jest wzrostem o 1,87 pkt względem ubiegłego miesiąca. W skali roku wzrost wyniósł 3,78 pkt. Ceny mieszkań są na absolutnie rekordowym poziomie. Czynników sprzyjających wysokim cenom jest sporo, niskie stopy procentowe zachęcają do brania kredytów hipotecznych, wysokie ceny materiałów podnoszą koszty deweloperów, a swoją cegiełkę może dołożyć polityka mieszkaniowa państwa.

ZOBACZ: Planujesz kupić mieszkanie? Deweloperzy nie nadążają za popytem

Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?

Jak mówi dla Pulsu Biznesu Mariusz Kurzaca z Cenatorium, tempo wzrostu mieszkań jest wyższe o 15-20 proc. względem 2019 roku. Istotny wpływ na ceny miała wysoka aktywność funduszy międzynarodowych. Na popyt wpłynie także program Mieszkanie Plus dla młodych i możliwość zakupu lokalu bez kapitału własnego. Ekspert prognozuje, że dopóki nie wzrosną stopy procentowe, to tendencja się nie zmieni. Obecną sytuację nazwał bańką, która jeszcze przez jakiś czas nie pęknie.

Ceny mieszkań. Czy bańka w końcu pęknie?

Z kolei Marcin Krasoń z obido.pl powiedział dla Pulsu Biznesu, że do przeceny może nie dojść. Jego zdaniem nie warto czekać na zakup własnego mieszkania, jednak należy zachować wysoką ostrożność, choćby ze względu na ryzyko obniżenia rentowności inwestycji. 

Sonda
Czy masz mieszkanie na własność?

W ankiecie Cenatorium dla PB 82 proc. ekspertów stwierdziło, że w przeciągu sześciu miesięcy dojdzie do stabilizacji cen. 18 proc. prognozowało spadek, ale nikt nie przewidywał kolejnych wzrostów. Co ciekawe, mimo cen na wysokich poziomie, mieszkania sprzedają się w dosyć szybko. Na rynku wtórnym w lipcu czas od ogłoszenia do sprzedaży wynosił 15 dni, a na pierwotnym 19 dni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze