- Okazało się, że resort finansów nie przewidział wcześniej, że zwalniając tych podatników z płacenia podatków, pozbawia ich również prawa do ubezpieczenia – podaje przykład senator Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej Komisji Finansów Budżetu. Z kolei ZUS, w związku z nałożeniem na nich nowych obowiązków, poprosił o zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia zakupów publicznych, gdyż procedura przetargowa wydłuży wdrożenie planowych zmian.
Zdaniem senatora Kleiny, Senat nie jest w stanie poprawić wszystkich błędów, które czają się w forsowanych przez rząd przepisach. Senator Klein zwraca uwagę, że wiele rządowych rozwiązań podatkowych przyniesie odwrotne skutki od zamierzonych. Przykładem może być pozorna walka z fikcyjnym samozatrudnieniem, które rząd stawiał jako priorytet.
– Nie mamy odpowiednich narzędzi w Senacie, by poprawić przepisy, które zmienią aż 26 ustaw. Wycofaliśmy się z niektórych poprawek, bo nie wiemy, jakie mogą one przynieść skutki w przyszłości dla podatników. Zbyt wiele jest tu niewiadomych. Poprawimy na pewno w pierwszej kolejności to, co jest w naszym przekonaniu niezgodne z Konstytucją RP – zapowiada senator.
Senator Kleina nie ma wątpliwości, że Polski Ład zaskoczy podatników jeszcze nieraz po wejściu w życie, dlatego Komisja Finansów i Budżetu będzie rekomendowała Senatowi, by w najbliższy piątek zagłosował on nad przesunięciem o rok wejścia w życie wszystkich przepisów podatkowych. Dzięki temu ustawodawca zyska czas na ewentualne poprawki w przepisach.