pieniądze wynagrodzenie

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Polski Ład odroczony? Komisja senacka chce przesunąć reformę

2021-10-28 13:14

Senat przyjął w środę 70 poprawek do Polskiego Ładu. Na najbliższy piątek zaplanowano głosowanie nad ustawą. - Tych przepisów nie da się poprawić. Będziemy rekomendować Senatowi głosowanie nad przesunięciem wejścia w życie wszystkich zmian podatkowych o rok – informuje money.pl przewodniczący senackiej Komisji Finansów i Budżetu, senator Kazimierz Kleina. Jedna z rządowych korekt dotyczyła ubezpieczenia zdrowotnego osób powracających do Polski z zagranicy, których obejmie abolicja podatkowa.

- Okazało się, że resort finansów nie przewidział wcześniej, że zwalniając tych podatników z płacenia podatków, pozbawia ich również prawa do ubezpieczenia – podaje przykład senator Kazimierz Kleina, przewodniczący senackiej Komisji Finansów Budżetu. Z kolei ZUS, w związku z nałożeniem na nich nowych obowiązków, poprosił o zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia zakupów publicznych, gdyż procedura przetargowa wydłuży wdrożenie planowych zmian.

Zdaniem senatora Kleiny, Senat nie jest w stanie poprawić wszystkich błędów, które czają się w forsowanych przez rząd przepisach. Senator Klein zwraca uwagę, że wiele rządowych rozwiązań podatkowych przyniesie odwrotne skutki od zamierzonych. Przykładem może być pozorna walka z fikcyjnym samozatrudnieniem, które rząd stawiał jako priorytet.

Polski Ład. Nowa kwota wolna od podatku, wyższe emerytury i zmiany w składce zdrowotnej. Kto na nim zyska, a kto straci? Sprawdź!

– Nie mamy odpowiednich narzędzi w Senacie, by poprawić przepisy, które zmienią aż 26 ustaw. Wycofaliśmy się z niektórych poprawek, bo nie wiemy, jakie mogą one przynieść skutki w przyszłości dla podatników. Zbyt wiele jest tu niewiadomych. Poprawimy na pewno w pierwszej kolejności to, co jest w naszym przekonaniu niezgodne z Konstytucją RP – zapowiada senator.

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?

Senator Kleina nie ma wątpliwości, że Polski Ład zaskoczy podatników jeszcze nieraz po wejściu w życie, dlatego Komisja Finansów i Budżetu będzie rekomendowała Senatowi, by w najbliższy piątek zagłosował on nad przesunięciem o rok wejścia w życie wszystkich przepisów podatkowych. Dzięki temu ustawodawca zyska czas na ewentualne poprawki w przepisach.

Zdrożeje alkohol. Wiemy, ile zapłacisz za piwo

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany