Biznes - tak, ale nie w najbliższym roku
Grupa Assay, która na co dzień zajmuje się wspieraniem polskich start-upów, zdecydowała się na dokonanie analizy dotyczącej kondycji polskiej przedsiębiorczości. Wynikiem tej analizy jest raport oraz wskaźnik, który stanowi odzwierciedlenie stosunku Polaków do zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Z raportu wynika, że niemal połowa Polaków jest pozytywnie nastawiona do prowadzenia własnego biznesu. Negatywny stosunek deklaruje 17 %. Pomimo dość pozytywnego wyniku, jedynie co piąta zapytana osoba uważa, że właściciele polskich firm otoczeni są szacunkiem.
O założeniu własnego biznesu myśli 15 % ankietowanych. Jednak zdecydowana większość zaznacza, że nie planuje uczynić tego w najbliższym roku - 64% zaznacza, że nie jest to dobry moment na zakładanie własnej działalności.
Wysokie podatki, brak stabilności i wojna w Ukrainie - największe obawy polskich przedsiębiorców
Z badania wyłania się się portret stereotypowego przedsiębiorcy: jest to najczęściej mężczyzna po 35 roku życia, zamieszkały w mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców, z wyższym wykształceniem. Zazwyczaj prowadzi tzw. mikrofirmę (zatrudniającą do 9 pracowników) a jego miesięczny dochód przekracza 5 000 złotych netto.
Wśród lęków i obaw związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej wymienione zostały wysokie koszty pracy (w tym składki ZUS), wysokie podatki oraz niestabilność prawa. Częstą obawą jest również trwająca za naszą wschodnią granicą wojna w Ukrainie. Jej negatywnego wpływy oraz skutków obawia się aż 47% osób prowadzących biznes.
Assay Biznes zapytało również o przyszłość oraz potencjalne perspektywy prowadzonej działalności. 28 % przedsiębiorców myśli o zamknięciu swojej działalności a 26% o redukcji etatów. Jednocześnie aż 47% respondentów planuje zainwestować w rozwój firmy.
Polacy uważają, że stracili na Polskim Ładzie
Polscy przedsiębiorcy dość krytycznie wypowiadają się dość negatywnie w kwestii Polskiego Ładu. Aż 7 na 10 ankietowanych uważa, że Polski Ład zwiększył ich obciążenia podatkowe. Deklarują, że średnia miesięczna strata wynikająca z tego tytułu to aż 2346 złotych. Ogółem Polacy szacują, że na wprowadzeniu Polskiego Ładu stracili około 877 złotych miesięcznie.
"Poza wojną, szalejącą inflacją i przerwanymi łańcuchami dostaw, na osobną uwagę zasługuje zatrważająco wysoki poziom niezrozumienia dla zmian podatkowych wprowadzonych przez ustawodawcę w ramach Polskiego Ładu i poczucie negatywnego wpływu programu również na przedsiębiorczość. Warto zaznaczyć, że już 1 lipca wejdzie w życie tzw. korekta Polskiego Ładu. Oznacza to kolejną zmianę systemu podatkowego w ciągu kilku miesięcy i spotęgowany chaos w obszarze prawno-podatkowym. Przekłada się to na niepewność wobec prawa, a to jest z kolei jedną z kluczowych barier wstrzymujących wzrost przedsiębiorczości w Polsce" – wyjaśnia Milena Krasuska, Chief Operations Officer w Grupie Assay.
Mocne i słabe strony polskiej przedsiębiorczości
Zdaniem 58% ankietowanych - Polacy są przedsiębiorczym narodem - choć jedynie 38% określiłoby tym mianem samych siebie. Wysoko oceniają swoją sumienność i uczciwość. Doceniają również swoje umiejętności organizacyjne oraz elastyczność (otwartość na zmiany).
Do swoich najsłabszych stron zaliczają znajomość przepisów prawa oraz wiedzę dotyczącą prowadzenia biznesu - aż 62% ocenia ją jako małą bądź żadną.
Wskaźnik Assay Biznes
W ramach prowadzonego badania, Grupa Assay stworzyła wskaźnik Assay Biznes. Odzwierciedla on stosunek Polaków do zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Przyjmuje skalę od 0 do 100. Na jego wartość składają się cztery komponenty: doświadczenie, przekonania, kompetencje i potencjał.
Ogólna wartość wskaźnika Assay Biznes to 34. Najmniejszą wartość respondenci uzyskali w komponencie doświadczenie (13), natomiast najwyższe w komponentach kompetencje i przekonania (po 44). Komponent potencjał przyjął wartość 33.