Długi/zadłużenie

i

Autor: materiały prasowe Długi/zadłużenie

Polskie firmy mają prawie 10 mld zł długu. Sytuacja jest tragiczna

2022-08-30 13:00

Polskie firmy toną w długach. Okazuje się, że wielomilionowe zadłużenie mają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa obracające ogromnymi kwotami, ale i małe firmy. Niestety, eksperci szacują, że w wielu przypadkach dług jest nie do odzyskania. A często jedyną drogą dla właścicieli firm jest ogłoszenie restrukturyzacji albo upadłości przedsiębiorstwa. Rekordzista ma dług bliski 25 mln zł.

Polskie firmy toną w długach

Niestety, sytuacja polskich firm nie jest dobra. Według danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej polskie firmy toną w długach. Na koniec pierwszego półrocza zaległości polskich firm sięgały 9,18 mld zł. Największe sumy do oddania mają firmy z województwa mazowieckiego (łącznie 2 mld zł), śląskiego (1,19 mld zł) oraz wielkopolskiego (924,8 mln zł). Najmniej do spłaty mają  przedsiębiorstwa z Podlasia (153,2 mln zł), Opolszczyzny (158,6 mln zł) i Świętokrzyskiego (177,1 mln zł).

"Na koniec pierwszego półrocza zaległości polskich firm widniejące w Krajowym Rejestrze Długów sięgały 9,18 mld zł. Najbardziej do tego wyniku przyczynili się dłużnicy-rekordziści" - przekazało KRD. Wśród dłużników jest katowicka spółdzielnia mieszkaniowa. Jej nieopłacone rachunki z ciepłowni sięgają 24,7 mln zł. Na liście rekordzistów jest warszawska spółka akcyjna zajmująca się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami własnymi lub dzierżawionym. Zalega ze spłatą ponad 20,5 mln zł z tytułu niezwróconej pożyczki z funduszu poręczeniowego. Problem ze zwrotem takiego finansowania miał także świętokrzyska spółka z branży metalowej. W sumie do uregulowania ma 20,2 mln zł.

Małe firmy zadłużone na miliony złotych

KRD zauważa, że rekordowe długi mają też jednoosobowe działalności gospodarcze. Na czele dłużników w tym sektorze stoi sprzedawca wyrobów tekstylnych z Kujawsko-Pomorskiego, który ma do zapłacenia 6,7 mln zł z tytułu leasingu.

Pieniądze to nie wszystko Stanisław Szwed
Sonda
Masz lub miałeś kiedyś kontakt z komornikiem?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze