aborcja

i

Autor: Shutterstock

Polskie podziemie aborcyjne zarabia co najmniej 400 mln złotych rocznie

2018-01-10 15:47

Co najmniej 400 mln zł rocznie – tyle według naszych ustaleń zarabia podziemie aborcyjne w Polsce. Ceny zabiegów w kraju zaczynają się od 4 tys. zł, ale nietrudno znaleźć "specjalistę", który już za 700 zł zaoferuje tabletki poronne oraz opiekę lekarską.

– Nie ma oficjalnych statystyk na temat aborcji w Polsce, jednak w Federacji szacujemy, że poddaje się jej od 100 tys. do 150 tys. kobiet rocznie – mówi Superbiz.se.pl Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. – Nasze wyliczenia potwierdzają wyniki badania CBOS z 2013 r. "Doświadczenia aborcyjne Polek", z których wynika, że taki zabieg ma za sobą 4–6 mln polskich kobiet.

4 tys. złotych za aborcję w Polsce

Ile kosztuje aborcja w Polsce? Ekspertka podkreśla, że niezwykle trudno to oszacować. Cena zabiegu zależy przede wszystkim od regionu i stopnia zaawansowania ciąży. Kluczową rolę odgrywa tu także kwestia aktualnego popytu i podaży.

– Kobiety, które kontaktują się z nami za pośrednictwem telefonu zaufania sygnalizują, że ceny aborcji w Polsce zaczynają się od 4 tys. zł – mówi dyrektorka Federacji.

Proste działanie pozwala zatem wyliczyć, że polskie podziemie aborcyjne zarabia co najmniej 400 mln zł rocznie.

Tabletka poronna do kupienia w sieci za 387 złotych

Ekspertka podkreśla, że część kobiet, których nie stać na aborcję, decyduje się na zakup tabletki poronej przez internet.

– Jej koszt to 90 euro (czyli według aktualnego kursu ok. 387 zł – red.). Jest to rozwiązanie tanie, ale bardzo ryzykowne, ponieważ kobiety, które decydują się na tabletkę poronną, nie są zwykle pod kontrolą lekarza – podkreślała Krystyna Kacpura.

Sprawdż także: Aborcyjny biznes przechodzi kryzys. Zobacz, kto zarabia najwięcej na aborcji

Takie tabletki oferują także niektórzy polscy "lekarze specjaliści", jednak prawie dwa razy drożej.

"Specjaliści od aborcji" na wyciągnięcie ręki

W dzisiejszym wydaniu jednego z najpopuraniejszych polskich dzienników znaleźliśmy trzy ogłoszenia ginekologów, oferujących usługi "od A do Z". Tylko jeden z nich, zdecydowanie odmówił wykonania aborcji, dziennikarce podającej się za kobietę w ciąży zainteresowaną zabiegiem. Dwa na trzy wykonane telefony, okazały się skuteczne – drugi z lekarzy, do którego udało nam się dodzwonić, zaproponował dziennikarce tabletki poronne oraz opiekę lekarską z związku z ich przyjęciem w cenie 700 zł. Standardowy zabieg aborcji odradzał ze względu na większe ryzyko i wyższą cenę, jednak nie odmówił zdecydowanie jego wykonania. Trzeci specjalista, nie chciał udzielić informacji nt. ceny aborcji przez telefon, jednak zaproponował spotkanie w celu ustalenia szczegółów zabiegu.

Kwitnie turystyka aborcyjna

– Polki, zamiast korzystać z usług podziemia aborcyjnego lub kupna tabletek poronnych przez internet, coraz częściej decydują się turystykę aborcyjną. Wyjazd do zagranicznej kliniki to bezpieczniejsze i tańsze rozwiąznaie, ponieważ tam zabiegi są wykonywane legalnie – tłumaczy dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Wśród najbardziej popularnych kierunków turystyki aborbyjnej, ekspertka wymienia Słowację, Czechy i Niemcy.

Ceny aborcji w Słowacji kształtują się od 370 do 390 euro (1591–1677 zł), a w Niemczech od 420 do 450 euro (1806–1935 zł) – wylicza Krystyna Kacpura. – W cenie zabiegu wliczony jest nawet dowóz pacjentki do domu oraz polskojęzyczna obsługa.

Jak dodaje, placówki te nie reklamują się w obawie przed protestami, które mają miejsce pod polskimi szpitalami, wykonującymi zabiegi aborcji w zgodzie z obowiązującymi przepisami, czyli w przypadach, gdy: ciąża zagraża życiu matki, płód jest nieodwracalnie upośledzedzony lub poczęcie powstało w wyniku czynu zabronionego np. gwałtu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze