Koronawirus niszczy nie tylko nasze zdrowie, ale i gospodarkę. Epidemia uderzyła znienacka i żaden kraj nie był na nią przygotowany. Niemal z dnia na dzień przestało normalnie funkcjonować wiele polskich mikrofirm. Ich właściciele zadają sobie dramatyczne pytania: czy uda nam się przetrwać? Czy będzie trzeba zwalniać pracowników? Co stanie się dalej z małym biznesem, który często jest źródłem utrzymania całej rodziny?
ZOBACZ KONIECZNIE: Tarcza antykryzysowa. Jakie wsparcie z ZUS dla pracodawców i pracowników?
Pożyczka z tarczy
Rząd w odpowiedzi na tę trudną sytuację przygotował pakiet ustaw, które mają pomóc przedsiębiorcom przejść przez kryzysową sytuację i uchronić ich przed bankructwem. Jedną z form oferowanego wsparcia jest pożyczka do 5 tys. zł. Pożyczka wypłacana jest jednorazowo na okres 12 miesięcy nie później niż w ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy. Oprocentowanie jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski.
W tarczy antykryzysowej znalazły się rozwiązania adresowane do szerokiego grona przedsiębiorców, od tych najmniejszych do największych. Jedną w form wsparcia mikrofirm są właśnie niskooprocentowane pożyczki, które mają pomóc przedsiębiorcom w uregulowaniu tych najbardziej pilnych zobowiązań – składek czy opłat za wynajem lokalu. Wnioski już można składać m.in. za pośrednictwem platformy praca.gov.pl. Priorytetem jest, aby przedsiębiorcy otrzymali środki, tak szybko jak to tylko możliwe – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg i dodaje, że po spełnieniu warunków pożyczka będzie mogły być umorzona.
Oczywiście taka pula nie postawi firmy na nogi i nie sfinansuje wynagrodzeń pracowników, czy spłaty dotychczasowych większych zobowiązań, ale wystarczy na pokrycie bieżących najważniejszych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, np. podatków, składek, czy kosztów wynajmu lokalu. Umożliwi też niezamykanie natychmiastowe interesu, tylko utrzymanie go na powierzchni w tym najtrudniejszym momencie.
Kto może liczyć na wsparcie
Taką pożyczkę mogą otrzymać właściciele mikrofirm, czyli takich, w których pracuje maksymalnie 9 osób. Warunkiem ubiegania się o nią jest prowadzenie działalności gospodarczej przed dniem 1 marca 2020 roku. Takie obostrzenie wprowadzono, by zminimalizować ewentualne nadużycia. Zapewne nie brakuje nieuczciwych osób, które chciałyby przechytrzyć system i pokusiłyby się o założenie działalność wraz z wejściem w życie przepisów z tarczy antykryzysowej, by korzystać z oferowanego wsparcia.
SPRAWDŹ TAKŻE: Pomagamy polskim firmom - wsparcie dla mikroprzedsiębiorców
Krok po kroku
Jak ubiegać się o pożyczkę
Pożyczka 5 tys. zł udzielana jest na wniosek przedsiębiorcy. Gdzie i jak wnioskować o pożyczkę z tarczy antykryzysowej?
1. Wypełnij formularz wniosku o udzielenie pożyczki – gotowe dokumenty oraz wzory dostępne będą na stronie internetowej powiatowego urzędu pracy, wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia (Psz.praca.gov.pl) oraz poprzez Praca.gov.pl.
Uwaga, jeśli wniosek o udzielenie pożyczki składa pełnomocnik, to niezbędna jest kopia pełnomocnictwa.
2. Wypełnione dokumenty złóż w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub poprzez serwis praca.gov.pl. Na stronie w formularzu elektronicznym udostępniona zostanie lista powiatowych urzędów pracy.
Uwaga – koronawirus nie odpuszcza. Mając na względzie zdrowie swoje i urzędników, w miarę możliwości korzystajmy z platform elektronicznych.
3. Sprawdź status wniosku – można to zrobić poprzez kontakt z powiatowym urzędem pracy lub na stronie praca.gov.pl (jeżeli wniosek został złożony w formie elektronicznej poprzez platformę).
Wszelkie informacje związane ze swoim wnioskiem można uzyskać bezpośrednio w powiatowym urzędzie pracy, w którym wniosek został złożony. W przypadku decyzji odmownej nie przysługuje odwołanie od niej.
Informację o decyzji udzielenia pożyczki będzie można otrzymać:
- w przypadku wniosków elektronicznych: na konto praca.gov.pl oraz w formie e-mail z urzędu
- w przypadku wniosków papierowych: w formie uzgodnionej z powiatowym urzędem pracy
CZYTAJ KONIECZNIE: Wielki poradnik Super Expressu dla małych i średnich przedsiębiorców. Jak ocalić biznesy?
Umorzenie pożyczki
Pożyczki należy spłacić. Przedsiębiorca zobowiązany jest do spłaty antykryzysowej pożyczki wraz z odsetkami, przy czym rozpoczęcie spłaty następuje po trzymiesięcznym okresie karencji. W przypadku tej antykryzysowej pożyczki istnieje jednak możliwość umorzenia jej wraz odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy. Warunkiem tego jest, by właściciel firmy przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki nie zmniejszył stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 roku.
Co się stanie, jeśli przedsiębiorca skorzysta z pożyczki, a mimo to jego firma nie przetrwa? Jeżeli firma zaprzestanie działalności w okresie, w którym zgodnie z umową pożyczki nastąpić powinna jej spłata, i w związku z tym nie będą spłacane raty pożyczki - roszczeń z powodu niespłaconej pożyczki dochodzić będzie starosta.
Jeżeli raty są spłacane sam fakt zaprzestania prowadzenia działalności nie powoduje konsekwencji, np. w postaci obowiązku jej natychmiastowego zwrotu w całości. Rada Ministrów może poprzez rozporządzenie wydłużyć okres spłaty pożyczki, biorąc pod uwagę wydłużający się okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, wraz ze skutkami.