Polskie firmy czekają na pomoc i ją otrzymają. Tematem dzisiejszej konferencji prasowej szefa rządu była wyczekiwana przez przedsiębiorców pomoc państwa - chodzi o branże, których działalność została ograniczona z powodu pandemii koronawirusa. Morawiecki przypomniał, że według szacunków Komisji Europejskiej spadek PKB będzie w Polsce mniejszy niż w innych krajach unijnych. Następnie podsumował, że w ramach tarcz antykryzysowych przedsiębiorcom przekazano już w sumie ponad 150 mld złotych. Premier 10 działań antykryzysowych dla firm. Zobacz, kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z pomocy państwa.
- Dla mnie kluczowa jest ochrona miejsc pracy. Obroniliśmy 5 mln miejsc pracy w ostatnich miesiącach. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa to łącznie około 150 mld zł, a na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł - podsumował szef rządu.
ZOBACZ TEŻ: SZOK! Trwa lockdown, minister zdrowia kupuje sobie telebim
1. Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami
Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r. (dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi).
2. Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR
Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi pod warunkiem skumulowanego spadku przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc. (dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi).
3. Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31 marca 2021 r. (wnioski) oraz do 31 czerwca 2020 r. (wypłaty)
Zmiana zasad liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych z obecnego marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r., zgodnie z pierwotnym kształtem programu (dla dużych firm, dużych MŚP, wszystkich branż).
4. Pożyczki długoterminowe z gwarancją
Kontynuacja gwarancji deminimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Konsultacje z Komisją Europejską możliwości w dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na okres 6 lat dla branż dotkniętych restrykcjami (dla wszystkich branż oraz branż objętych restrykcjami sanitarnymi).
5. Dofinansowanie zatrudnienia
Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy (dla wszystkich branż).
6. Przedłużenie postojowego
Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami (dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi).
7. Zwolnienie ze składek ZUS
Przedłużenie zwolnienia dla branż dotkniętych restrykcjami (dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi).
8. Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes
Zwiększenie kwoty dotacji z 6- do 8-krotności średniego wynagrodzenia oraz rozszerzenie polegające dofinansowaniu nie tylko nowej działalności, ale także zmiany zakresu aktualnej działalności. Finansowanie udzielane przez PUP (dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi).
9. Polityka drugiej szansy
Dofinansowanie ARP kosztów związanych z restrukturyzacją przedsiębiorstw (dla przedsiębiorstw w restrukturyzacji).
10. Dofinansowanie leasingu
Pokrycie kosztów leasingu przez ARP (dla branży transportowej).
Listę działań przedstawiła KPRM.
SPRAWDŹ TAKŻE: Szumowski ma kontrakt na miliard złotych! Zarabia na lekach