Minister zdrowia Adam Niedzielski

i

Autor: TVP Info Minister zdrowia Adam Niedzielski

SZOK! Trwa lockdown, minister zdrowia kupuje sobie telebim

2020-11-06 12:31

Kryzys gospodarczy coraz głębszy, a zakażonych koronawirusem przybywa w zastraszającym tempie. W polskich szpitalach zaczyna brakować łóżek i respiratorów, sam rząd przyznaje, że sytuacja jest dramatyczna. Tymczasem ministerstwo zdrowia planuje dość nietypowy zakup. W okresie walki z pandemią resort chce kupić wielki ekran LED-owy, na który już ogłoszono przetarg. Cena jest szokująca!

Ministerstwo Zdrowia w zeszłym miesiącu ogłosiło przetarg na ogromny ekran LED. O planach nietypowego zakupu resortu poinformowała Wirtualna Polska. Czemu ma służyć taki sprzęt? Jak tłumaczy resort, wielki telebim ma być pomocą podczas spotkań na szczeblu ministerialnym oraz konferencji prasowych, które z powodu pandemii, odbywają się dużo częściej, niż zwykle. 13 października resort ogłosił więc przetarg na gigantyczny ekran LED. Akcja zakończyła się 3 listopada i wzięły w niej udział cztery firmy. Cena ekranu zwala z nóg!

ZOBACZ TEŻ: Biedronka – nowe promocje. Takich produktów jeszcze nie było! [ZDJĘCIA]

Kontrowersyjny przetarg za pół miliona

Podczas przetargu zaproponowano oferty w kwotach od 219 tys. zł do 512,7 tys. zł. Okazuje się, że urzędnicy są skłonni zapłacić za LED-owy ekran 450 tys. zł. Resort tłumaczy, że dłuższy wynajem takiego sprzętu jest po prostu nieopłacalny i wyniósłby więcej, niż jego zakup. Co więcej, urzędnicy przekonują, że standard ścianki led wystarczy na kilka lat użytkowania. 

Wymagania stawiane przez Ministerstwo Zdrowia obejmowały wymiary - maksymalnie 3650 mm szerokości, 2200 mm wysokości i 85 mm grubości. Ekran ma być wykonany w technologii LED SMD1010. Ma też obsługiwać przetwarzanie 248 barw oraz zapewnić rozdzielczość obrazu w postaci minimum 1960 × 1080 pikseli. Tak drogi zakup dziwi, szczególnie w czasach głębokiego kryzysu i dramatycznie kurczących się środków na walkę z pandemią. Tegoroczna dziura budżetowa zakładana jest na 109,3 mld zł, a przed pandemią miało jej w ogóle nie być. Przetarg na LED-owy ekran w czasach pandemii krytykuje opozycja. Portal zamieścił komentarz posła KO Michała Szczerby: "To po prostu niebywałe. Brakuje łóżek, respiratorów, a nawet niezbędnego do nich tlenu. Sejm dzieli medyków, przyznając dodatki covidowe tylko nielicznym. A resort zdrowia albo przyznaje kilkudziesięciotysięczne nagrody odpowiedzialnym za skandaliczne zakupy, albo wydaje pieniądze na zbytki. Ekran LED za blisko pół miliona to ostatnia potrzebna rzecz w środku pandemii. To wartość dziesięciu respiratorów, które mogą ratować życie". 

SPRAWDŹ TAKŻE: Szumowski ma kontrakt na miliard złotych! Zarabia na lekach 

Źródło: wp.pl

Andrzej Duda na nocnych zakupach. Czego mu zabrakło?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze