Uchodźcy z Ukrainy

i

Autor: Freepik Czy mieszkańcy Podkarpacia nadal chcą pomagać uchodźcom z Ukrainy?

ZUS

Pomoc dla Ukraińców generuje olbrzymie koszty. ZUS próbuje odzyskać świadczenia

2023-03-08 8:02

2 mln zł wyniosła kwota nienależnie wypłaconych uchodźcom przez ZUS świadczeń 500 plus, rodzinnego kapitału opiekuńczego i 300 plus – podała w środę (8.03) "Rzeczpospolita". Chodzi o wsparcie wypłacone uchodźcom, którzy opuścili Polskę. Jak informuje dziennik, Zakład Ubezpieczeń Społecznych odzyskał 35,3 tys. zł z około 2 mln zł. "Na decyzję o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranego świadczenia Zakład ma dwa lata" – powiedział "Rzeczpospolitej" rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

2 mln zł wyniosła kwota nienależnie wypłaconych uchodźcom przez ZUS

Może się okazać, że kwota nadpłaconych świadczeń jest wyższa – zauważa gazeta. Przypomina, że do czasu wejścia w życie ostatniej nowelizacji specustawy ZUS dowiadywał się, że uchodźcy wyjechali najwcześniej 30 dni po przekroczeniu przez nich granicy.

Teraz ZUS ma dostęp do rejestru Straży Granicznej, a z nim – do informacji o datach wjazdów i wyjazdów obywateli Ukrainy. Może od razu po wyjeździe wstrzymać wypłatę. Dziennik podaje, że przez pierwszy miesiąc obowiązywania nowych przepisów zastosowano je wobec ok. 3,2 tys. uchodźców. Jeśli wrócą do Polski w ciągu 30 dni od wyjazdu, ZUS przywróci wypłatę.

Okazuje się jednak – pisze dziennik, że wielu obywateli Ukrainy traci uprawnienia niesłusznie.

"Słyszymy, że osoby, które wyjechały z Polski zaledwie na kilka dni, utraciły status uchodźcy" – powiedziała adwokatka ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej Małgorzata Jaźwińska.

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Sonda
Czy Polacy mogą pomóc Ukrainie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze