Ponad miliard złotych. Ogromny zysk PKO BP w drugim kwartale 2019 r.

2019-08-13 13:07 mba
Awaria w PKO BP: Nie działają aplikacja IKO i serwis iPKO
Autor: wikimedia.org // CC BY-SA 3.0 // MOs810 Awaria w PKO BP: Nie działają aplikacja IKO i serwis iPKO

Bank PKO BP, który już od kilku lat wyprzedza konkurencję, umocnił swoją pozycję na rynku. Dla klientów, którzy mają ponad 7,5 mln rachunków, oznacza to bezpieczeństwo oszczędności oraz dostęp do coraz nowocześniejszych usług. Drugi kwartał 2019 roku okazał się rekordowy dla PKO Banku Polskiego. W tym czasie instytucja wypracowała zysk netto w wysokości ponad 1,22 mld zł. To najlepszy wynik w historii banku i wzrost o ponad 30 proc. w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku.

W całym pierwszym półroczu wynik Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego przekroczył 2 miliardy złotych. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, przyczynił się do tego bardzo dobry wynik na działalności biznesowej. W pierwszej połowie roku wyniósł on ponad 7,2 mld zł i rósł głównie dzięki dalszej poprawie wyniku odsetkowego (wzrost o 11 proc. r/r do poziomu 5 mld zł).

- Polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie, a wraz z nią rosną zyski PKO Banku Polskiego. W drugim kwartale grupa kapitałowa banku osiągnęła najwyższy w całej swojej historii wynik finansowy. Wyniósł on 1,22 mld zł, był o 30 proc. wyższy niż przed rokiem i ponownie zdecydowanie najlepszy w całym polskim sektorze bankowym. Tak dobry wynik to zasługa sprawnie prowadzonych działań biznesowych, które dodatkowo wspierane są efektami transformacji technologicznej, jaką przechodzi bank. Dzięki temu, wypracowany zysk jest nie tylko rekordowy, ale przede wszystkim jest on powtarzalny – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego.

Kolejny rekord bank pobił pod względem wielkości aktywów i szybkiego tempa wzrostu. Obecnie wartość aktywów to 329 mld zł. Finansowanie dla klientów grupy wzrosło do ponad 246 mld zł. Kwota oszczędności klientów wynosi obecnie już ponad 290 mld zł. Te wyniki zapewniają PKO BP pozycję lidera polskiego sektora bankowego pod względem zgromadzonych oszczędności i kredytów.

Portfel kredytów i pożyczek wynosił w drugim kwartale 238 mld zł netto. Największa popularnością cieszą się kredyty mieszkaniowe (48,5 proc.) i gospodarcze (39,8 proc.)

W drugim kwartale bieżącego roku finansowanie udzielone podmiotom gospodarczym przez PKO Bank Polski przekroczyło 100 mld zł. Bank obsługuje ponad 15 tysięcy klientów korporacyjnych i prawie pół miliona mniejszych firm.

Kondycja spółki pozwoliła akcjonariuszom na podjęcie decyzji o wypłacie w formie dywidendy 1,66 mld zł z zysku za 2018 r. Doskonałą kondycję banku doceniają inwestorzy. PKO Bank Polski jest najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie, a w czerwcu po fali wzrostów kursu jego akcji kapitalizacja spółki przekroczyła wycenę rynkową Deutsche Banku - największego banku w Niemczech.

Najnowsze