Ponowne przeliczenie emerytury po 65. roku życia. Kto może się starać?
Żeby emerytura została ponownie przeliczona, należy złożyć wniosek w ZUS i spełnił konkretne wymogi (przeliczenie emerytury po 65 roku życia z urzędu się nie odbywa). Ważne jest, że emeryci o dodatkowe środki mogą domagać się jedynie raz w roku.
Z ponownego przeliczenia emerytury mogą skorzystać ci, którzy osiągnęli dany wiek emerytalny, pracują i odprowadzają składki. Ponadto muszą oni posiadać dokumenty, które potwierdzą ich zatrudnienie przed 1999 rokiem. W jaki sposób zatem ponownie przelicza się emeryturę? Składki na koncie świadczeniobiorcy emeryta dzielone są przez średnią dalszego trwania życia. Brane są pod uwagę tylko te składki zapisywane na koncie od miesiąca, kiedy to po raz pierwszy dana osoba pobrała emeryturę do momentu, w którym ponownie został złożony wniosek dot. wysokości otrzymywanego świadczenia.
Kto straci na ponownym przeliczeniu emerytury?
Mimo że wielu seniorów, którzy złożyli wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, będzie zadowolonych i w końcu otrzymają dodatkowe środki finansowe, to nie każdy może jednak liczyć na taki scenariusz. Dlaczego? Okazuje się, że dla niektórych seniorów ponowne przeliczenie emerytury może wiązać się z niższą kwotą niż ta, która była wypłacana dotychczas. W takim wypadku ZUS nie obniży świadczenia emerytalnego i kwota przyznana seniorowi będzie taka sama jak wcześniej.
Polecany artykuł:
Podwyżki emerytur niewiele dadzą?
Ekonomista nie ma dobrych wiadomości. Posłuchaj!
Listen to "Emerytom na pewno będzie spadał dochód realny - ekonomista Bogusław Grabowski. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.