To poradnik wydany przez redakcje „Super Expressu", który z pewnością przyda się zarówno obecnym jak i przyszłym emerytom. W końcu każdy kiedyś zakończy swoją aktywność zawodową, warto więc do tej zmiany w życiu dobrze się przygotować. Bo to w dużej mierze od naszej wiedzy i znajomości prawa zależy, jak będziemy żyć na starość i na jakie świadczenia ze strony państwa będziemy mogli liczyć. Warto pamiętać, że czas spędzony na emeryturze to często znacząca część całego naszego życia. A żyjemy coraz dłużej.
Zobacz koniecznie: Waloryzacja 2018. Waloryzacja rent i emerytur dla najuboższych seniorów [TABELA]
W ostatniej dekadzie przewidywane życie 65-letniego Polaka wydłużyło się o dwa lata i trzy miesiące. O tyle samo, co w ciągu 40 lat socjalizmu (1950-90)! Według wyliczeń GUS, w 2016 roku mężczyźni w Polsce żyli średnio 73,9n lat, natomiast kobiety 81,9 lat. W porównaniu z rokiem 1990 żyjemy przeciętnie dłużej o 7,7 (mężczyźni) i 6,7 (kobiety) lat. Obecnie 60-letni Polak ma przed sobą średnio jeszcze 263,2 miesiące życia., 65-latek – 219,6 miesięcy, a 67-latek – 203 miesiące.
Warto zatem wykorzystać wszystkie możliwości, by emerytura przyznana nam po zakończeniu kariery zawodowej była jak najwyższa i prawidłowo obliczona. Powinniśmy znać zasady wyliczania świadczeń i możliwości ich ewentualnego podwyższenia. Kończąc karierę zawodową, występując o przeliczenie świadczenia czy odwołując się do sadu warto mieć pod ręką nasz poradnik.
Wiemy, że osoby przechodzące na emeryturę często mają trudności ze zrozumieniem niejasnych, napisanych specjalistycznym językiem, skomplikowanych przepisów emerytalnych. Mnogość uregulowań dotyczących emerytur i rent, w dodatku wciąż się zmieniających, sprawia nam wiele kłopotów. W naszej publikacji w prosty, przystępny sposób tłumaczymy zmiany w systemie emerytalnym, jakie nastąpiły w związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 roku, pomagamy zrozumieć, w jaki sposób ZUS przyznaje świadczenie i na jakich zasadach je oblicza.
Sprawdź również: Składki ZUS 2018. Będą wyższe niż w 2017
Z naszego poradnika dowiecie się , jak starać się o emeryturę po obniżeniu wieku emerytalnego, kiedy i na jakich zasadach jest ono przyznawane i od czego zależy jego wysokość. Wyjaśniamy, komu przysługuje świadczenie minimalne, a kto może liczyć na przyznanie wcześniejszej emerytury,a komu się należy świadczenie przedemerytalne.
Tłumaczymy, jak przyznawane są emerytury mundurowe po zmianach, komu zostaną obniżone, a kogo obniżki nie dotyczą. Omawiamy też zmiany w emeryturach z KRUS. Sprawdzamy, komu opłaca się przejść szybciej zakończyć pracę a kto nie powinien spieszyć z wnioskiem o emeryturę. Na koniec radzimy, jak odwołać się od decyzji ZUS, jeśli uważamy, że jest dla nas niekorzystna. Nasz poradniku zawiera komplet informacji o najnowszym stanie prawnym, a obecni i przyszli emeryci znajdą tu wiele odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości.