Bankomat

i

Autor: Marcin Smulczyński/Super Express Bankomat

Poradnik kryzysowy. Dlaczego nie warto wypłacać gotówki z banku?

2022-02-25 13:56

Wiele osób boi się wpływu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na swoje finanse. Czy pieniądze zgromadzone na kontach są bezpieczne? W sytuacjach kryzysowych często dochodziło do sytuacji, w której ludzie w panice wypłacali oszczędności. Czy podczas wojny na Ukrainie powinniśmy ruszyć do banków i bankomatów i wybrać wszystkie pieniądze? Piotr Bujak, główny ekonomista PKO, w rozmowie z "Super Biznesem" przeanalizował bieżącą sytuację i wyjaśnił czy powinniśmy zachować spokój.

Wojna na Ukrainie jest już faktem. Chociaż do bezpośrednich starć dochodzi za wschodnią granicą, to nie da się uniknąć ekonomiczno-społecznego domino, które prędzej czy później odczuje cały świat. W tej sytuacji naturalne są obawy Polaków. Wiele osób zastanawia się czy robić zapasy. Inni martwią się o swoje oszczędności i rozważają wybranie wszystkich pieniędzy z banku. Nie przypadkowo w wyszukiwarce Google coraz częściej wpisywana jest fraza "Czy wypłacać pieniądze?". Mnóstwo osób spodziewa się limitów wprowadzonych na wypłaty gotówki. Ogromne kolejki przed bankami i bankomatami to częsty widok w obliczu sytuacji kryzysowej. Czy więc powinniśmy w panice biec po swoje pieniądze?

- Mogę się domyślać, że instytucje odpowiedzialne za stabilność systemu bankowego w Polsce starają się zrobić wszystko, aby tę stabilność zachować Jako ekonomista widzę, że nie ma istotnych zagrożeń. Nie powinniśmy się obawiać o funkcjonowanie polskiego systemu. Nie są potrzebne ani pożądane jakieś nerwowe zachowania i reakcje - powiedział nam Piotr Bujak, główny ekonomista PKO.

Również KNF potwierdził, że nie ma w planach wprowadzić żadnych dziennych limitów gotówki Z kolei NBP przekonuje, że posiada wystarczające zapasy gotówki, aby pokryć zapotrzebowanie klientów banków. Problemem mogą za to być opóźnienia w dostawie gotówki, ze względu na dużą liczbę osób, które jednak dały się ponieść panice.

Bujak dodał, że sytuacja na rynku walut nie powinna wzbudzać obaw.  Zdaniem ekonomisty to normalna reakcja rynkowa, którą przećwiczyliśmy już podczas pandemii, poprzednich konfliktów na wschodzie oraz globalnego kryzysu.

- To normalne rynkowe zachowanie. Uczestnicy rynku zarabiają wykorzystując momenty niepewności. Trzeba na to patrzeć chłodnym okiem. Fundamenty polskiej gospodarki są zdrowe. Było to widać też po notowaniu złotego. Traciła nie tylko nasza waluta. To standardowa reakcja walut wielu gospodarek na wzrost awersji do ryzyka. Złoty w żaden sposób na tym tle się nie wyróżnia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ze względu na dużą płynność i głębokość naszego rynku finansowego, złoty może być podatny na to, że uczestnicy rynku będą dokonywać spekulacji - powiedział ekonomista.

Czy zabraknie gotówki? Główny ekonomista PKO tłumaczy

NBP: posiadamy wystarczające zapasy gotówki, aby pokryć zapotrzebowanie klientów banków

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy – podano w komunikacie banku centralnego.

"W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju" – podano w komunikacie NBP.

 Bank centralny poinformował także, że pozostaje w ścisłej współpracy ze wszystkimi podmiotami obsługującymi rynek obrotu gotówkowego w Polsce.

 "Z uwagi na zwiększoną skalę transakcji, w niektórych lokalizacjach mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki do bankomatów z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę" – wyjaśniono w komunikacie NBP. 

UKNF: nie ma planów wprowadzenia limitów na wypłaty gotówki

- KNF nie ma w planach wprowadzać limitów na wypłaty gotówki - podaje Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), przestrzegając przed pojawiającymi się w tej kwestii fake newsami.

We wpisie na Twitterze UKNF podkreślił, że w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie można spodziewać się wzmożonych działań dezinformacyjnych na terenie Polski, związanych m.in. z dostępnością gotówki.

 "Nie daj się nabrać i sam nie podawaj dalej fałszywych informacji" - zaznaczył Urząd.

 Zapewnił, że polski sektor bankowy działa bez zakłóceń i realizuje wszystkie swoje funkcje wobec klientów. "KNF nie ma w planach wprowadzać limitów na wypłaty gotówki" - oświadczył Urząd we wpisie.

Sonda
Pomożesz uchodźcom z Ukrainy?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze