Wojna na Ukrainie. Nowe sankcje na Rosję, ale bez wyłączenia SWIFT

i

Autor: AP Wojna na Ukrainie. Nowe sankcje na Rosję, ale bez wyłączenia SWIFT

Wojna na Ukrainie. Nowe sankcje na Rosję, ale bez wyłączenia SWIFT [AKTUALIZACJA]

2022-02-25 13:12

Przywódcy UE na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli porozumieli się w sprawie drugiego pakietu sankcji wobec Rosji. Tak cywilizowany świat chce ukarać Rosję za atak na Ukrainę. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że prezydent Rosji "musi przegrać i przegra". Zobacz, jakie sankcje zostaną nałożone na Rosję. Kary mają dotyczyć także Białorusi, która wyraźnie wspiera Rosję w ataku na Ukrainę. Przypominamy, że rosyjska armia weszła na Ukrainę m.in. właśnie od strony Białorusi.

Wojna na Ukrainie. Sankcje Unii Europejskiej. SWIFT poza sankcjami

Zachód nakłada kolejne sankcje na Ukrainę. "Dziś widzimy niszczycielską rzeczywistość wojny na pełną skalę w Europie. Winna jest sama Rosja. Zapłaci wysoką cenę. Przywódcy UE odpowiedzieli się za ogromnym pakietem sankcji, w tym w sektorze finansowym, energetycznym i transportowym" - poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel. Jednak poza sankcjami cały czas znajduje się SWIFT. Natomiast szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła: "Pakiet ten obejmuje sankcje finansowe wymierzone w 70 proc. rosyjskiego rynku bankowego i kluczowe przedsiębiorstwa państwowe, w tym w sektorze obronnym". I dodała, że "celem jest także sektor energetyczny, kluczowy obszar gospodarczy, na którym szczególnie korzysta państwo rosyjskie. "Nasz zakaz eksportu uderzy w sektor naftowy, uniemożliwiając Rosji modernizację rafinerii. Po trzecie: zakazujemy sprzedaży samolotów i sprzętu rosyjskim liniom lotniczym" - powiedziała. Zakazem tym objęte są sprzedaż części i serwisowanie sprzętu lotniczego.

UE wprowadza sankcje

To nie koniec. Ogranicza się też dostęp Rosji do kluczowych technologii, takich jak półprzewodniki czy najnowocześniejsze oprogramowanie. I kwestia wiz. Jak zapewniła Ursula von der Leyen dyplomaci i pokrewne grupy oraz ludzie biznesu nie będą już mieli uprzywilejowanego dostępu do Unii Europejskiej.

Premier Mateusz Morawiecki, który uczestniczył w rozmowach dotyczących sankcji poinformował, że do listy sankcji dopisano też Białoruś, która - jak mówił - jest "wspólnikiem Putina w ataku na Ukrainę". 

Biden i Johnson ogłosili sankcje

Sankcjami chcą ukarać Rosję także USA. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił w czwartek, że wspólnie z partnerami z G7 podjął decyzję o kolejnym pakiecie sankcji na Rosję. Nazwał je "niszczycielskimi". Sankcje mają ograniczyć możliwość prowadzenia przez Rosję biznesu m.in. w dolarach i euro, a także zdolność Rosjan do modernizacji armii. USA zamrożą też aktywa czterech dużych rosyjskich banków. Ale na pytanie dotyczące ukarania samego Putina, prezydent nie odpowiedział.

A co na to Wielka Brytania? Nakładamy sankcje na ponad 100 rosyjskich osób i podmiotów, zamykamy rosyjskim bankom dostęp do rynków finansowych — powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. 

Prezes PKN Orlen zapewnia: Paliwa w Polsce nie brakuje i nie zabraknie
Sonda
Czy sankcje pomogą zatrzymać działania W. Putina?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze