Poradnik Super Expressu: 10 sposobów na mniejsze rachunki - Jak obniżyć opłaty za ogrzewanie

2013-02-11 3:00

Wysokie rachunki za ogrzewanie przyprawiają cię o ból głowy? Najwyższy czas zacząć oszczędzać! Podpowiadamy, co można zrobić, by znacząco zmniejszyć opłaty.

1. Sprawdź grzejniki

Najlepiej zacząć od sprawdzenia, czy wszystkie grzejniki są odsłonięte. Jeśli są zabudowane, przysłonięte długimi zasłonami, zastawione meblami, ciepło nie będzie odpowiednio rozprowadzane po pomieszczeniu. Grzejniki należy regularnie odkurzać, bo zbierający się na nich kurz utrudnia cyrkulację powietrza.

2. Zamontuj ekrany i zawory

Pomyśl o zamontowaniu z tyłu grzejnika specjalnego ekranu zagrzejnikowego, odbijającego ciepło, pozwoli on skierować je do środka pomieszczenia. Zamontowanie zaworów termostatycznych także pozwala zmniejszyć zużycie ciepła.

3. Korzystaj z ciepła z zewnątrz

Zimą, kiedy świeci słońce, odsłaniaj zasłony. Tym sposobem uzyskasz całkiem spore ilości energii słonecznej. Jeśli w tym czasie otworzysz drzwi do innych pomieszczeń, energia słoneczna rozprzestrzeni się po domu. Wieczorem pamiętaj o zasłonięciu okien. W ten sposób zmniejszysz tempo uciekania ciepła.

4. Różnicuj zużycie w ciągu doby

Gdy nikogo nie ma w domu, nie warto mocno ogrzewać pomieszczeń. Zakręcając kurek, należy jednak pamiętać, że ciepło lubi wędrować tam, gdzie go nie ma. Różnica temperatur między pomieszczeniami nie powinna przekraczać 4 st. C.

Na noc warto ustawić niższą temperaturę najlepiej w przedziale od 18 do 21 st. C.

5. Dokonaj korekty w dół

Warto przyzwyczajać się do niższych temperatur także w dzień. Pamiętaj, że każdy stopień na termometrze w górę to ok. 5-7 proc. większe koszty.

6. Wietrz krótko, a intensywnie

Lepiej i efektywniej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie. Otwieraj więc wszystkie okna na kilka minut. Przed rozpoczęciem wietrzenia zawory grzejników powinny być ustawione na minimum. Miej na uwadze, że długie wietrzenie, oprócz wymiany powietrza, przyczynia się do wyziębienia wszystkich pomieszczeń. Wychładzają się ściany, meble, tym samym zwiększając koszty ponownego ogrzewania.

7. Nie oszczędzaj na izolacji drzwi

Drzwi wejściowe nie mogą przepuszczać zimnego powietrza z zewnątrz. Powinny zostać wykonane z solidnych materiałów i odpowiednio zaizolowane.

8. Zabezpiecz ściany

Ciepło nie będzie uciekać, gdy ściany są odpowiednio ocieplone. Jeśli dom został wykonany ze słabych materiałów, rozwiązaniem może być tylko jego docieplenie. To najlepiej robić późnym latem czy wczesną jesienią.

9. Uszczelnij otwory

Im więcej otworów, tym większe ryzyko, że ciepło może uciekać. Jeśli jednak lubimy dużo i to dużych okien, to zadbajmy o ich izolację. To dotyczy także parapetów - jeśli są źle zamontowane, mogą przepuszczać ciepło.

10. Wymień okna

Specjaliści wyliczyli, że tylko przez nieszczelne okna ucieka aż 30 proc. ciepła. Dlatego najlepiej jest zainwestować w dobrej jakości okna, z szybami o najniższym współczynniku przenikania ciepła (poniżej 0,6). Wymiana okien na plastikowe także przyczyni się do oszczędności na ogrzewaniu.

Monika Szwed (34 l.) z Hajnówki (woj. podlaskie): Dociepliliśmy dom, by oszczędzić

- Oboje z mężem i dziećmi lubimy ciepło w domu, ale to kosztuje. Aby oszczędzić, niedawno zrobiliśmy remont i ociepliliśmy budynek watą mineralną. Zdecydowaliśmy się też na rezygnację z drogiego w utrzymaniu pieca olejowego, a w jego miejsce wstawiliśmy piec wielofunkcyjny, w którym można spalać każdy rodzaj opału, i drewno, i węgiel. Poza tym opał zawsze kupujemy wiosną, ponieważ wtedy jest znacznie tańszy niż jesienią, tuż przed sezonem grzewczym.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze