To ZUS lub KRUS w twoim imieniu ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem z pobieranych przez ciebie świadczeń. Każdy rencista lub emeryt do końca lutego 2014 r. powinien otrzymać od ZUS lub KRUS formularz PIT-40A (roczne obliczenie podatku przez organ rentowy) lub PIT-11A (informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego).
Kiedy ZUS lub KRUS cię wyręczy
Jeśli poza emeryturą lub rentą w 2013 r. nie miałeś innych dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie zalicza się do tych dochodów), nie musisz składać w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego. Warunek - świadczenia z ZUS lub KRUS były wypłacane przez cały rok podatkowy (od stycznia do grudnia 2013 r.).
Uwaga! Nie musisz płacić podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli twój roczny przychód podlegający opodatkowaniu nie przekroczył w 2013 r. kwoty 3091 zł.
Przeczytaj: WALORYZACJA EMERYTUR 2014 to kpina! "Nie starcza mi na leki" - TABELA
Jeśli masz emeryturę i dorabiasz
Nie zawsze jednak możesz liczyć na to, że ZUS lub KRUS rozliczy się za ciebie z fiskusem. Jeśli przez część roku byłeś zatrudniony, a przez pozostałe miesiące, po przejściu na emeryturę lub rentę, pobierałeś świadczenia, ZUS lub KRUS wystawia ci tylko informację o uzyskanych dochodach z tych świadczeń na druku PIT-11A. Natomiast od firmy, w której pracowałeś, powinieneś też otrzymać formularz PIT-11. Na podstawie tych informacji powinieneś samodzielnie wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym PIT-37.
ZUS czy KRUS nie wyręczą cię również, jeśli otrzymujesz emeryturę lub rentę, ale dodatkowo prowadzisz własną działalność gospodarczą. Musisz sam się rozliczyć z urzędem skarbowym, wypełniając i składając PIT-36.
Sprawdź też: Premierze! Oddaj nam ten miliard! WALORYZACJA 2014
Kiedy sam rozliczasz się z fiskusem
Nie tylko gdy dodatkowo zarabiasz, musisz sam do 30 kwietnia złożyć rozliczenie podatkowe za 2013 r. ZUS czy KRUS nie rozliczy za ciebie, gdy:
* emeryturę lub rentę wypłacała ci w ciągu 2013 r. więcej niż jedna jednostka organizacyjna ZUS lub KRUS (np. emeryt lub rencista zmienił miejsce zamieszkania i wypłatę emerytury/renty podjęła inna jednostka organizacyjna ZUS lub KRUS);
* emeryturę lub rentę wypłacała ci jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie;
* chcesz skorzystać z ulg podatkowych (np. z tytułu wydatków na cele rehabilitacyjne czy z tytułu dokonania darowizny na cele organizacji pożytku publicznego);
* chcesz wnioskować o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego;
* chcesz skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczania - np. wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
JUTRO: Kiedy opłaca się złożyć wniosek o emeryturę