Mój mąż jest bardzo ciężko chory. Nie mamy dzieci. Czy to prawda, że w przypadku jego śmierci prawo do naszego mieszkania nabywa rodzeństwo męża? W jakiej części dziedziczą oni spadek i czy możemy coś zrobić, żeby do tego nie doszło?
Małgorzata L. z Katowic
W sytuacji kiedy zmarły nie ma dzieci (i innych zstępnych), dziedziczy małżonek zmarłego i jego rodzice (jeśli żyją) albo rodzeństwo. Jeżeli któreś z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając dzieci, udział przypada jego dzieciom lub dalszym zstępnym.
ZOBACZ: Poradnik Super Exrpessu. Zapis windykacyjny czy zwykły testament?
Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa, wynosi połowę spadku. Jeżeli, a tak jest najczęściej, mieszkanie (a także cały pozostały majątek) nabyli państwo w trakcie trwania małżeństwa do majątku wspólnego, to przedmiotem dziedziczenia jest połowa tego mieszkania i połowa całego państwa majątku. Takiej sytuacji można zapobiec, sporządzając wzajemne testamenty: pani w swoim testamencie powoła do spadku męża, a mąż powoła w swoim testamencie do dziedziczenia panią. Wówczas rodzeństwo męża nie będzie też miało prawa do zachowku.
Warto też przypomnieć, że rozdzielność majątkowa nie wpływa na dziedziczenie. Zatem w przypadku braku zstępnych w skład spadku wchodzi zarówno majątek osobisty drugiego małżonka, jak i jego udział w majątku wspólnym.
O tym pamiętaj
Wszystkie osoby pozostające w bezdzietnych związkach małżeńskich powinny przeanalizować swoją sytuację rodzinną i przemyśleć sporządzenie testamentów wzajemnych po to, by pozostały przy życiu małżonek nie miał problemów z rodziną zmarłego współmałżonka.
Dyżur eksperta już jutro!
W godzinach 10-12 pod nr. telefonu 22 515-93-13 notariusz Patrycja Wąsowska z Izby Notarialnej w Warszawie odpowie na pytania Czytelników