Portfel studenta. Średnio miesięcznie potrzebują 1600 zł na utrzymanie [INFOGRAFIKI]

2017-10-02 14:13

Rozpoczął się nowy rok akademicki. Z roku na roku w Polsce ubywa studentów, jednak statystycznie jesteśmy w czołówce Europy pod względem liczby studentów na jednego mieszkańca. Ile młodzi ludzi, którzy się uczą ,zarabiają? Jak ich zarobki wyglądają na tle zagranicznych kolegów i koleżanek? I gdzie kupią najtańszą kajzerkę i serek wiejski?

Finansom polskich studentów na rozpoczęcie roku akademickiego, przyjrzał się Związek Banków Polskich. Wynika z niego, że studiujący nad Wisłą dysponują niewielkim budżetem na tle kolegów z Europy, 41 proc. mieszka nadal z rodzicami, a jeśli wynajmują mieszkanie, lub miejsce w akademiku to pochłania ono 1/3 budżetu. Ale gdy rozpoczną karierę zawodową mogą liczyć na pensje powyżej średniej krajowej.

Zobacz również: Nowy rok akademicki. Co 6 młody Polak nie pracuje i nie uczy się

1600 zł - tyle pieniędzy w miesiąc wydaje statystyczny polski student. Niektórym może się to wydawać dużą kwotą, ale na tle Europy to niewiele. Mniejszym budżetem dysponują jedynie studenci w Serbii i Rumunii. Najwięcej wydają Szwedzi - 1312 euro (ok. 5500 zł), czyli prawie trzy razy tyle, co Polacy. Grubszym portfelem dysponują także Czesi i Słoweńcy - ok. 560 euro (ok. 2400 zł), czyli o połowę większym, niż w naszym kraju.

Największym wydatkiem z portfela studenta są koszty związane z zakwaterowaniem. W Polsce pochłaniają one średnio 36 proc. budżetu., co jest jednym z wyższych wskaźników w Europie. Rekordowo drogie wynajęcie mieszkania, stancji, czy akademiku jest we Francji, gdzie przekraczają połowę wszystkich rachunków. Co ciekawe, Polacy chętniej, niż Francuzi, Niemcy czy Słowacy, mieszkają podczas studiów z rodzicami. Na pozostanie w domu decyduje się 41 proc. studiujących.

Z raportu wynika, że polscy studenci są bardzo aktywni w internecie. Blisko 90 procent osób w wieku 18-24 lat korzysta z bankowości internetowej. Zdecydowana większość studentów posiada karty płatnicze i jest zaznajomiona z nowoczesnymi metodami płatności.

Studenci są bardzo aktywni w internecie. Dotyczy to także robienia zakupów i korzystania z bankowości internetowej. Wśród najmłodszych klientów instytucji finansowych odsetek osób, które mają i korzystają z rozwiązań dostarczanych przez banki jest najwyższy. Aż 89 proc. osób w wieku 18-24 lata loguje się na swoje konto i wykonuje operacje online. Coraz większą popularnością cieszy się także bankowość mobilna. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zakupów mobilnych, czyli realizowanych przy pomocy smartfona lub tabletu. Grupa wiekowa 18-24 jest liderem wśród korzystających z takiego rozwiązania. Sam rachunek bankowy w tej grupie posiada 58 proc. osób i zdecydowana większość z nich nic nie płaci za swoje konto (62 proc.). Standardem młodych klientów banków jest również korzystanie z karty płatniczej (93 proc.).

Zobacz też: Rewolucja na uczelniach. Gowin przedstawił założenia reformy szkolnictwa wyższego

Czytaj również: Studia przez Internet. Edukacja wyższa online jest już możliwa

Sprawdź także: Ile zarabia absolwent po studiach? Zdziwisz się

Źródło: ZBP

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze