Posiedzenie nowego rządu. W planie temat e-rejestracji wizyt lekarskich
Posiedzenie rządu, pierwotnie planowane na wtorek, zostało przesunięte na piątek 25.07.2025 z powodu zmian w składzie Rady Ministrów. W czwartek prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów, w tym m.in. Radosława Sikorskiego na funkcję wicepremiera, Marcina Kierwińskiego na ministra spraw wewnętrznych i administracji, Waldemara Żurka na ministra sprawiedliwości, czy Andrzeja Domańskiego na ministra finansów i gospodarki.
Jednym z głównych punktów obrad był projekt zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt zakłada stworzenie centralnej "kolejki" pacjentów oczekujących na wizyty, zabiegi i operacje. E-rejestracja ma zastąpić obecny, rozproszony system, w którym każdy szpital i poradnia prowadzi własne listy oczekujących.
W pierwszym etapie centralna e-rejestracja obejmie część świadczeń ambulatoryjnych. Od 1 stycznia 2026 roku dotyczyć będzie kardiologii oraz programów profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Lista świadczeń ma być stopniowo rozszerzana, a zapisy na pozostałe świadczenia będą odbywać się na dotychczasowych zasadach.
Wsparcie finansowe dla modernizacji sił zbrojnych
Ministrowie zajęli się również projektem uchwały przygotowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej, dotyczącym zaangażowania Polski w działania na rzecz pozyskania pomocy finansowej z unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. Instrument ten przewiduje wsparcie do 150 mld euro dla państw członkowskich na modernizację sił zbrojnych i rozwój przemysłu obronnego.
Jak podkreślił szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szacowane wsparcie dla Polski wynosi 120–130 mld euro i obejmie m.in. produkcję Bojowego Wozu Piechoty Borsuk, systemów Piorun, armatohaubic Krab oraz realizację „Tarczy Wschód”.
Jak podał po posiedzeniu rzecznik rządu Adam Szłapka, rząd przyjął uchwałę w sprawie upoważnienia szefa MON do złożenia deklaracji w sprawie zaangażowania Polski do działania w celu uzyskania pomocy finansowej z UE w ramach instrumentu SAFE.
Plany rozwoju kraju i partycypacji w budżecie UE
Rząd miał zająć się również projektem uchwały przygotowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, dotyczącym przyjęcia Koncepcji Rozwoju Kraju do 2050 r. Dokument ten miał określić wyzwania rozwojowe kraju w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym, stanowiąc podstawę dla nowej średniookresowej strategii rozwoju kraju.
W praktyce Adam Szłapka po posiedzeniu rządu nie poruszył tego tematu. Gościem na posiedzeniu był jednak komisarz do sprawe budżetu, Piotr Serafin, który przedstawił propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą kolejnych siedmioletnich ram finansowych. Jak mówił Szłapka, to "najambitniejszy i największy budżet w historii" Unii Europejskiej z największym przyrostem wydatków na obronności. Polska ma być największym beneficjentem budżet z przewidywaną kwotą 123 mln euro. Utrzymany ma zostać priorytet dla bezpośrednich dopłat dla rolników i wsparcia dla biedniejszych, rozwijających się regionów.
Szłapka wskazał też, że struktura budżetu unijnego ulenie zmianie, wprowadzając fundusz innowacyjności i większe inwestycje w obronność. Dodał, że dochód narodowy Polski rośnie (z 50 proc. dochodu UE w 2004 roku do 80 proc. obecnie), co pozwoli na uzyskanie większych korzyści ze środków na innowacje i obronność.
