Posłanka Żukowska potwierdza, Lewica nie chce równego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn
Posłanka Żukowska w Radiu Zet rozmawiała na temat wieku emerytalnego. Została zapytana, czy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien zostać zrównany. Odparła, że "o tym będzie decydowała wspólnie z premierem przyszła minister pracy i polityki społecznej". Zapytana o jej własne zdanie w tym temacie stwierdziła, że "w sensie ideowym na pewno tak powinno być" [równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn - dop. red.].
- To temat, który jest bardzo wrażliwy dla Polek i Polaków. Myślę, że w ogóle powinniśmy rozważać nie dyskutowanie o wieku emerytalnym jako takim, tylko o zmianie systemu emerytalnego, np. o emeryturach obywatelskich, czyli gwarantowanej minimalnej emeryturze dla każdego, tak żeby nie było ubogich seniorem i seniorów - mówiła Żukowska.
Polityk Lewicy została oskarżona o unikanie odpowiedzi na pytanie, na co odparła, że w tej chwili zdaniem Lewicy "nie należy zrównywać wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, powinien pozostać taki, jakie jest w tej chwili".
Wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce
Dla przypomnienia, wiek emerytalny kobiet wynosi obecnie 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. W 2013 roku za rządów PO-PSL wprowadzono mechanizm stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego. Tym samym od 2020 roku wiek emerytalny mężczyzn miał wynieść 67 lat, a kobiety miały zrównać się z mężczyznami wiekiem emerytalnym w 2040 roku. Prawo i Sprawiedliwość po przejęciu władzy w 2015 roku, przywróciło stary wiek emerytalny.
Polecany artykuł: