Jeleń chciał przeskoczyć przez płot cmentarza. Nabił się na ostre groty

i

Autor: SHUTTERSTOCK - zdjęcie ilustracyjne ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. Jeleń chciał przeskoczyć przez płot cmentarza. Nabił się na ostre groty

Polacy buszują w lasach

Poszukiwacze poroża opanowali lasy. Ile kosztuje poroże jelenia?

2023-03-16 1:35

Rozpoczyna się czas zrzutów poroży jeleni. Poszukiwacze poroża liczą na zysk. Ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych za kilogram! Na największych okazach można zarobić nawet kilka razy więcej.

Najdroższe jest poroże jelenia. Najbardziej wartościowe jest ciemne, bez widocznych uszkodzeń.  Do połowy marca zwierzęta dokonują zrzutów. To znaczy zużyte poroże jeleniowatych, którego pozbywają się, aby zrobić miejsce na nowe. Pozbywanie się poroża i jego odrastanie to coroczny proces. Kościec poroża jest cenny, zwłaszcza wykorzystywany w produkcji biżuterii. Poszukiwacze poroża muszą pamiętać, aby w lesie zachowywać się cicho i nie niepokoić oraz nie płoszyć zwierząt. Za nieprzestrzeganie tych zasad grozi mandat. Ile zatem kosztuje poroże jelenia?

Jak podaje portal tvs.pl na portalach aukcyjnych są ogłoszenia osób sprzedających, i skupujących poroże. Przykładowe ceny z lutego 2023 r. to:

  • Poroże jelenia 4,4 kg – 1000 zł
  • tegoroczne poroże – 400 zł
  • poroże o wadze 3,3 kg – 550 zł
  • poroże 2x po 2,5 kg – 900 zł

"Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie na przykład w parku narodowym czy rezerwacie przyrody" - informują leśnicy cytowani przez portal gazetalubuska.pl. "Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni między innymi zapuszczać się w młodniki do czterech metrów wysokości" - dodają.

Sonda
Czy miałeś kiedyś nieprzyjemne zdarzenie związane ze zwierzętami?
Pieniądze to nie wszystko Paweł Szrot
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze